Olmadı Hakan Kahraman

AK Parti hükümeti sağlık alanındaki devrimlerine her geçen gün bir yenisini eklese de, özel hastane ile devlet hastanesi arasındaki farkı yaratan insana yapılan muamele. Özel hastanedeki “Hoş geldiniz, şikayetiniz nedir” cümlesi Devlet Hastanesi’nde sen daha şikayetini söylerken “reçete yazmak” oluyor. Devlet hastanesi ile özel hastanedeki insani davranış biçimi aynı olmaz. Hatta bazı vatandaşta soruyor; “neden özel hastanede gülücükleri yüzünden eksik olmayan personel devlet hastanesinde yok?” diye..Güler yüzden vazgeçtik, bazen öyle davranış biçimleriyle karşılaşıyorsunuz ki, yaptığı işten memnun olmayan hastane çalışanının hırsını hastadan alıyor zannedersiniz. Bu tutum özellikle devlet daireleri çalışanlarında zirve yapmıştır.
Neyse..Lafı fazla uzatmayalım..Büyüklere saygı en karakteristik özelliğimiz olduğu için bu yazıyı kaleme aldığımı peşinen belirteyim…
Yer: Özel İskenderun Gelişim Hastanesi..
Doktor: Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Hakan Kahraman
70 yaşındaki bir hastanın gözlerinde kaşıntı mevcut ve aynı zamanda uzak ve yakın gözlük camlarının değişmesi gerekiyor.
Dr.Kahraman rutin göz muayenesini yapıyor ve ardından hasta kadın için en uygun gözlük numarasını tespit edebilmek amacıyla görme keskinliği ölçümüne geçiyor. Hasta kadından büyükten küçüğe sıralanan harf ya da sayıları belli mesafeden okumasını istiyor.
Gözünde sulanma ve kaşıntı olan hasta kadın bir harfi okuyamıyor.
Dr.Hakan Kahraman’ın 70 yaşındaki hastaya yanıtı ise “okuman yazman yok mu?” oluyor. Muayene odasında bulunan refakatçı da Dr.Kahraman’a hastanın ‘okumasının da yazmasının da’ olduğunu hatırlatıyor. Gözlük muayenesinde Dr.Kahraman hastanın sağ ve sol gözüne, en rahat görüşü sağlayan cam numaralarını tespit için çeşitli mercek ya da gözlük camları yerleştiriyor.
Sağ göze yerleştirilen mercek hastaya ideal görüş keskinliği sağlıyor, ama sol gözde hasta net görüş açısından biraz kararsızlık yaşıyor ve Dr. Kahraman’dan aynı anda her iki göze de mercek takmasını istiyor.
Dr.Hakan Kahraman’ın 70 yaşındaki kadın hastaya yanıtı, “bizi meşgul ediyorsun, diğer gözün tamam, bir daha mercek takamam” oluyor.
Dr.Hakan Kahraman Paris’te Pierre Vemari Curie Üniversitesi’nde (hastanenin sitesindeki özgeçmişinde böyle yazıyor, doğrusu herhalde Pierre&Marie Curie Üniversitesi olsa gerek) göz hastalıkları ihtisası yapmış. İhtisasını Fransa’da yaptığı belli. Çünkü gelenek ve göreneklere ‘Fransız’..
70 yaşında annesi ya da teyzesi olabilecek yaştaki bir hastaya önce alaycı ve nezaket kurallarıyla bağdaşmayan bir ifadeyle ‘okuman yazman yok mu’, ardından da hastanın kendisini meşgul ettiğini söyleyen ‘şikayet’ cümlesinden de başka sonuç çıkarılamaz..
Hasta refakatçısının Dr.Kahraman’a belirttiği üzere, hastanın okuması da yazması da var. Bu noktada sormak lazım Dr.Kahraman’a:
Sana muayene için gelen ve gözlerinden şikayetçi olan her hastaya gösterdiğin harfleri tanımlayamadığı zaman aynı tutumu mu sergiliyorsun?
Anlaşılan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.Hakan Kahraman’ın hastası olabilmek için ya üniversite mezunu olmak ya da Fransa’da eğitim almak gerekiyor.
Meşguliyete gelince..
Özel İskenderun Deniz Tıp Merkezi, İstanbul’dan bir göz hastalıkları uzmanı transfer etmiş. Dr.Yahya Sıddıkoğlu..
Göz hastalıklarında uzman..
Şimdi telefonu elinize alın ve İskenderun Deniz Tıp Merkezi’nin telefonunu çevirin, göz doktoruna muayene için randevu talep edin, Dr.Yahya Sıddıkoğlu’nun haziran ayına kadar dolu olduğu, bu tarihten önce ‘randevu veremiyoruz’ yanıtını alırsınız..
Denemesi bedava..
Oysa İskenderun Gelişim Hastanesi’ni arayın ve Dr.Hakan Kahraman’dan muayene için randevu isteyin, 2 saat sonraya size randevu verirler..
Hesap ortada..
Kimin meşgul olduğuna vatandaş en iyi kararı veriyor ve kendisine en iyi hizmeti, en sıcak yaklaşımı gösteren doktora koşuyor.
Burnu ‘Mir uzay üssü’ civarlarında gezenlere duyurulur…
Üstüne üstlük Dr.Kahraman’ın yazdığı yeni gözlük camlarının hastaya ideal görüşü sağlamadığını da belirtelim.. Bu hasta SGK’dan ücretsiz gözlük camı alma hakkını haybeden kaybetti. Bir süre beklemesi ya da önce başka bir göz doktoruna muayene olup ardından yeni gözlük camlarını cebinden ödeyerek alması gerekecek..

15 Yorumlar

 1. Yoo bende 2013 senesinde kızımı yaptırdım çok şükür iyi geçti rica ediyorum insanların onuruyla oynamatti
  😂😂😂😂😂😂

 2. Evet ben de hakan kahramana 1 defa gittim, 15 yıldır gözlük kullanıyorum, bunca senedir tek yanlış gözlük reçetesi veren doktor o oldu. Ben de tavsiye etmiyorum.

 3. Ben asla hakan kahramanda tedavi olmam asla benim oglumu goturdum ona cocuguga yanlis teshis koydu ve cocugu azarladi.

 4. Hakan beye yıllar önce gelişimde muayene oldum. Gözlük reçetemi alarak gözlüğümü yaptırdım. Muayene esnasında da pek memnun olmadığımı söyledim. alışırsın taktıkça sorun kalmaz dedi. gözlüğümü yaptırdıktan 2 gün sonra tekrar gittim. Takamıyorum kullanamıyorum dediğim halde tekrar muayene etmesini istediğim halde randevu alırsın bakarım. ama sonuç değişmez dedi. aradan 1 yıl geçti ve başka bir doktora muayene oldum ve numarayı otomatikmen 0,50 numara aşağı çekti. yanlış gözlük kullanıyorsun dedi. hakan kahramanın yüzünden şimdilerde toplamda 0,75 numara fazla gözlük kullanmak zorunda kaldım. Bir daha hakan kahramana uayene olmamaya yemine etim ve gitmrk isteyen arkadaşlara hiç tavsiye etmedim. konuyu aynen alnattım.

 5. arkadaşlar aynen katılıyorum bu yazıya. gelişim hastanesinden nefret ediyorum. bazı doktorlarıda devlet hastanesindeymiş gibi çalışıyor. ben sedef hanıma gidiyordum tatlı bir kadın ama randevu saatimde gittiğim halde 1 saat bekliyordum her seferinde. bebeğimi emin beye götürüyordum o da aynı mesele. 1 saat bekliyoruz üstüne üstlük emin bey kızıma 2 dakika hızlı hızlı bakıp gönderiyor. işin kötü yanı 35 lira vermişim. paranın hatrına bari… neyse şimdi bana söylemisiniz nedir bu acele. palmiyede zeki beye götürdüm kızımı. öptü sardı konuşturdu kendi tarttı kendi ölçtü. oh be dedim ne güzelmiş. böyle doktora can kurban.

 6. hakan kahraman küçük dağları ben yarattım havasında zaten gelişim hastanesinde göz doktoru özcan evyapan’ın ayağını onun kaydırdığı söyleniyor.yani kendinden daha iyi bir doktora tahammülü bile yok hakan kahramanın.hangi akla hizmet gelişim hastanesinde tutuyorlar anlamak güç.

 7. evet çok doğru Hakan Kahraman devlet hastanesinde çalıştığı dönem bende gitmiştim aynı şeyi bana da söyledi bende uzağı göremiyorum” okuman yazman yokmu senin” dedİ KOMİKK.Yahya sıddıkoğlu na gelince bu konuda da doğru söylüyorsunuz ona da gitmiştim ve çok ilgili bi doktor…

 8. iskenderun da insanların hala neden gelişim hastanesine gittiklerini anlamıyorum. ben 2,5 yıldır önünden geçmiyorum. eşimin gebeliği ve erdından bu hastanenin ve hastane şertlarının yeni doğan bebeğimize neler yaşattığını ve hastane şartlarının nelerden ibaret olduğunu siz anlatsam roman olur. Bu hastane böbrek taşı için röntgen çeken tek hastanedir emin olabilirsiniz. amaç ne olsa gerek devlete fatura fatura fatura. iskenderun halkı sağlığa kavuşacağım diye sağlığından olma…

 9. gelişim hastanesi el değiştirdi bütün personeli ve bütün doktorlarının hepsi değişti orada ben muayene oldum ve hiç memnun kalmadım. daha sonra sorduğumda ne kadar oradaya giden hasta varsa yüzde sekseni şikayetçi olduğunu söyledi.

 10. gelişim hastanesi zaten devlet hastanesi gibi olmuş. mecbur kalıpta oraya gittiğim zaman kendimi devlet hastanesine gitmiş gibi hissediyorum. Personelleri çok saygısız, sanki bedava çalışıyorlar yada zorla çalıştırılıyorlar, Bence hastanenin bir an önce ya komple personelini değiştirmesi gerekiyor, yada iyi bir insan ilişkileri eğitimi vermesi gerekiyor. Ben ilk defa özel hastane olupta bu kadar eğitimsiz ve saygısız hastaya yaklaşımı sıfır bir personeli olan hastane olarak gelişim hastanesini gördüm. Allah’ tan palmiye hastanesi ve Deniz Tıp varda kurtulduk bu gelişim hastanesinden.

 11. ben de bu doktor run yazdığı camn birini değiştirerek cebimden ödemek zorunda kalmştm

 12. barbarosa cevap: Gazetecilik kolaysa gel sen yap..ben gazeteci arkadaşların ne zor şartlar altında görev yaptıklarını iyi biliyorum.gazeteci iyi yazınca iyi, kötü yazınca ondan kötüsü yok.

 13. seyhan bey sizi tebrik ederim bu cesur yazınızdan dolayı…(umarım bir gün bende yazabilirim)

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here