Savarona’nın hikayesi pek bilinmiyor..
Atatürk’ün emanetini kaleme alan Araştırmacı Gazeteci Soner Yalçın’ın anlatımına göre, Savarona bir dönem İskenderun körfezinde demir atmış.. İşte hikayesi:
Bugün gündemimize -ne yazık ki fuhuş baskınıyla gelen- Savarona, Hint Okyanusu’nda yaşayan bir Afrika kuğusunun adıydı.
Richard McCall ve Emily Margaret Cadwalader çifti tarafından 1931’de inşa edildi.
Ancak, Savarona Cadwalader ailesine uğurlu gelmemişti. Şubat 1937’de gemiyi satılığa çıkardılar. Atatürk Savarona’nın fotoğraflarını görünce çok beğendi.
Neyse, Türkiye sonunda Savarona’yı 23 Şubat 1938’de resmen aldı.
Ödenen para 1 milyon 200 bin dolar idi. Atatürk Savarona’da 56 gün kaldı.
Ve ne yazık ki Savarona, Atatürk’e derman olmadı; uğurlu gelmedi.. Diğer yanda Savarona masraflıydı; bu nedenle senelerdir İstanbul/Küçüksu sahilinde demirlemiş duruyordu, Milli Şef İsmet İnönü döneminde CHP’ye de yük oluyordu..
1950’de iktidar el değiştirdi. DP iktidar olunca Savarona tartışması bitmedi. 1955’de Savarona konusu yine meclis gündemine geldi. Bu kez konuyu meclise taşıyanlar CHP’lilerdi.
Savarona, askeri eğitim amacıyla Akdeniz’de sefere çıkmıştı. Fakat yatta sadece askeri öğrenciler yokmuş; Irak Kralı Faysal’ın ricası üzerine kendisi İtalya/Capri’ye götürülmüştü!
CHP’liler kızgındı; Atatürk’ün emaneti Savarona ve askeri öğrenciler nasıl Kral’ın emrine, hizmetine verilirdi. DP’lilerin yanıtı bir gerçeği ortaya çıkardı.
“Sizin döneminiz 1946’da Kral Faysal, İskenderun’dan alınıp Marsilya’ya yine Savarona’yla götürülmedi mi?” Götürülmüştü.
Kral Faysal, Savarona’yı çok seviyordu.
Bazı gezilerinde Türk Hükümeti’nden rica ediyor, Savarona’yı kullanıyordu. Eh komşu hakkı bu olsa gerek! Savarona herkesin gözdesiydi.
Başbakan Adnan Menderes de Savarona’yla mehtap gezisine çıkmaya bayılıyordu.
Ne garip değil mi; Savarona’yı çok seven Kral Faysal da, Başbakan Menderes de idam edildi.
Savarona onlara da uğurlu gelmemişti.
Geçen hafta Savarona’da yapılan fuhuş operasyonu geminin bundan sonraki hayatını değiştirecek gibi görünüyor. Hükümet, Savarona’yı müze yapmayı düşünüyor. Bakalım bundan sonra Savarona’nın seyri nasıl olacak?

4 Yorumlar

  1. Keşke Savarona’nın Limanımıza demir attığında çekilen bir fotoğrafı olsaydı.Aca böyle bir fotoğraf var
    mıdır? Kıymetli bir belge olurdu.

  2. 20 YIL ÖNCE BU GEMİ YENİ GEÇİCİ SAHİBİ TERSANESİNDE İKEN VE KREDİSİNİ ALARAK GEMİNİN İÇİNİ BOŞALTARAK (OTEL TİPİ, BAR VE SUİT YATAK KAMARALAR…V.S.) EGLENCE SEKTÖRÜNE UYARLARAK KİRAYA VERİLDİ. GEMİYİ ALAN GEÇİCİ-KİRALAYAN KİŞİ-LER BU SAYEDE DE REKLAMINI YAPARAK ÜLKEMİZİN İTİBARLI VE ELİT İNSANLARI OLDU. ŞİMDİ NE OLDU Kİ YANLIŞ OLDU…! EY HALKIMIN İYİ İNSANLARI. GALİBA YENİ UYANDIK.. BU NA DA ŞÜKÜR.

  3. 1946 da savarrona iskenderuna gelmis haberimiz yok.
    iskenderunluyum ve şehrimi çok özledim.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here