İskenderun Belediye Meclisi gündemde bulunan konuları görüşmek üzere Belediye Meclis Salonu’nda toplandı. Toplantıda gündem dışı ilk olarak söz alan Demokrat Parti İskenderun Belediye Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin, limanın özelleştirilmesinin ardından İskenderun’u hareketli günlerin beklediğini kaydederek, “Limanın giriş ve çıkış kapılarında yoğunluk artacağı için, o bölgede trafik sıkışıklığı yaşanmaması için belediye olarak gereken önlemler ivedilikle alınmalıdır” dedi.
AK Parti İskenderun Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yaran da, konuşmasında belediyede çalışan temizlik görevlilerinin hafta sonu iş hukukuna aykırı olarak ekstradan çalıştırıldığını ve bunun karşılığında işçilere hiçbir mesai ücreti ödenmemesinden yakındı. Bu duruma belediye yetkililerinin acilen çözüm getirmesini isteyen Yaran, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi. Bir başka AK Parti İskenderun Belediye Meclis Üyesi Ahmet Dönmez de ekonomik canlılık için sadece liman ya da alışveriş merkezine bel bağlamanın yanlış olduğunu, kentimizde yatırım potansiyeli taşıyan alanların yatırım açısından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
MHP Belediye Meclis Üyesi Garip Şandır da, 21 Eylül’de yapılan İskenderun Güvercini Barış Festivali’nin kentimizin tanıtım açısından büyük bir kazanç olduğuna dikkat çekerek, “İskenderun Uluslar arası Festivali uzun yıllardır belediye tarafından yapılıyor. İnternetteki bir arama motoruna girin inceleyin, bugüne kadar İskenderun Uluslar arası Festivali yaklaşık 40 bin kere tıklanmış ama daha 10 gün önce gerçekleştirilen İskenderun Güvercini Barış Festivali haberi 380 bin defa tıklanıp okunmuştur. Sadece bu fark bile Barış Festivali’nin uluslar arası alanda ne kadar önemsendiğini ortaya koymaya yetiyor. Belediyenin önümüzdeki sene İskenderun Güvercini Barış Festivali’nin yapılacağı alan konusunda kolaylık sağlamasını bekliyoruz” diye konuştu.
CHP Belediye Meclis Üyesi Bülent Akbay da, İskenderun Limanı’da çalışan 300 kişinin özelleştirme sonrasında işlerine son verilme endişesi taşıdıklarını, özelleştirmeden çok biraz da işsiz kalacak olan işçilerin durumunun gözden geçirilmesini istedi.
Son olarak gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Kamil Turan, özelleştirme sonrasında İskenderun Limanı civarında oluşabilecek trafik yoğunluğunu göz önünde bulundurarak, gereken çalışmaların yapılacağını söyledi. Yapılan konuşmaların ardından gündeme geçildi. Gündemde bulunan;
“1)- Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik de yapılan değişikliğe göre muhtelif memur ve işçi kadrolarının ihdasının yapılması ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi.
2)- Şevre Mıntıkası 1500 Ada 10 Nolu parselin 1/5000 ölçekli nazım imar planında akaryakıt, depolama, satış ve LPG ikmal İstasyonu alanına dönüştürülmesi ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.
3)- Şevre Mıntıkası 1500 Ada 10 Nolu parselin 1/1000 ölçekli uygulama imar planına akaryakıt, depolama, satış ve LPG ikmal istasyonu ibaresinin ilave edilmesi ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.
4)- Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek’in 11-19 Ekim 2010 tarihleri arasında görevli olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesi ile ilgili Özel Kalem Müdürlüğü teklifi.”
belediye meclis üyelerinin onayına sunuldu. Oturum gündemdeki maddelerin oylanmasıyla sürdü.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here