Hatay’da aile hekimliği uygulamasına 13 Aralık 2010’da başlangıç verilecek. Aile hekimliği konusunda Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İskenderun Belediye Meclis Salonu’nda konferans verildi. Gerçekleştirilen konferansa AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AK Parti İlçe Başkanı Musa Kurşun, İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, İskenderun Sağlık Grup Başkanı Yavuz Selim Yıkıcı, belde belediye başkanları, İskenderun Belediye meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katılım gösterdi.
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren İskenderun Sağlık Grup Başkanı Yavuz Selim Yıkıcı, aile hekimliği uygulamasının ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ kapsamında yeni bir bakış açısıyla, şimdiye kadar çözülmemiş sorunlara çözüm bulma amacını taşıdığını söyledi.
Ardından konuşan AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AK Parti hükümeti döneminde sağlıkta dünya standartlarının yakalandığını ve artık yurt dışından hastaların iyileşebilmek için Türkiye’yi tercih ettiğini belirtti. Yeni devlet hastanesi inşaatının da en kısa sürede tamamlanacağını belirten Milletvekili Karasayar, sağlık yatırımlarının hiçbir kesintiye uğramadan sürdüğüne işaret etti.
Son olarak söz alan Hatay İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, salonda bulunanlara aile hekimliğinin detaylarını anlattı. Aile hekiminin ailenin bütün aile fertlerinin sağlığı, sağlık sorunları ve hastalıklarından sorumlu olduğunu kaydeden Kerkez, “İlimizde aile hekimliği 13 Aralık’ta başlayacaktır. Aile hekimi kişinin sağlığını emanet ettiği, her türlü sağlık sorununda danışmanlık hizmeti aldığı, sağlığının korunması ve sorununun giderilmesi için ilk başvurduğu hekimdir. Sosyal güvencesi olmayanlar da aile hekimliğinden faydalanacaktır. Çünkü bu hizmet ücretsizdir. Aile hekimliği hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kayıt olmak esastır. Mutlaka aile hekimine T.C. kimlik numarasının bildirilmesi gerekmektedir. Aile hekimleri Sağlık ocakları aile sağlığı merkezine dönüştürülerek hizmet vermeye devam edecektir. Aile hekiminizi 213 69 49 numaralı telefondan veya Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün www.hataysm.saglik.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek öğrenebilirsiniz. Aile hekimliği uygulaması başladığında ilk 3 ay sağlık müdürlüğü tarafından görevlendirilen aile hekiminden hizmet alacaksınız. 6 ay sonra ise tercih ettiğiniz bir aile hekimine kayıt yaptırabilirsiniz. Aile hekiminin çalışma süresi haftalık 40 saattir. Mesai saatleri ve günleri çalışma yerinin koşulları dikkate alınarak bölgedeki kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak aile hekimi tarafından belirlenir. Hatay’da bir hekime yaklaşık 3 bin beş yüz nüfusu bağlayacağız. Hekimler hizmet puanlarına göre tercih yapabilecek. Herkes ikamet ettiği yere göre hekim seçebilir. Aile hekimleri Hatay’da en fazla 4 bine kadar hasta kabul edebilir. Bazı durumlarda, yatalak hasta, felçli veya yaşlılık gibi durumlardan ötürü aile hekimlerine hastaların evlerine gitme durumu doğabilecek. Aile hekimliğine geçildiği zaman hastanelere gereksiz sevkler azalacaktır. Aile hekimliğinin uygulandığı ülkelerde aile hekimliği sayesinde kişi memnuniyeti artmış, hekim birey ilişkisi süreklilik kazanmıştır” şeklinde görüş ortaya koydu. Açıklamalarının ardından İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, soruları yanıtladı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here