12 Eylül darbesi sonrasında 1983 yılında idam edilen Ali Aktaş’ın ailesi tarafından darbecilerin yargılanması için İskenderun Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunuldu. İskenderun Adliyesi önünde toplanan Ali Aktaş’ın ailesi ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyeleri, önce basın açıklamasında bulundular, ardından dava dilekçesini adliye yetkililerine teslim ettiler.12 Eylül darbecilerine suç duyurusu
Adliye önünde açılan Ali Aktaş’ın yer aldığı pankart eşliğinde yapılan basın açıklaması sık sık atılan sloganlarla kesildi. Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Yumliyeter, basın mensuplarına yaptığı açıklamasında, “Ali Aktaş İskenderun’un ve bu coğrafyanın yiğit ve devrimci evlatlarındandı. 12 Eylül askeri darbesinden 3 yıl sonra Ali Aktaş, 23 Ocak 1983 yılında 27 yaşında tam da doğum gününde idam edildi, asıldı. İki tane mektup yazmak istemişti, izin vermediler. Yazabildiğini de ailesine teslim etmediler. Yetmedi, Ali’nin ölüsünden korktular ve ailesinden habersiz gömdüler. İşte biz bugün burada tüm yaşadığımız bu acılar ve bu gerçekler karşısında hesap sormaya ve suç duyurusunda bulunmaya geldik. Onlarca yıldır haykırdığımız darbeciler yargılansın, hesap sorulsun talebimizin bugünde takipçiliğini yapıyoruz. 12 Eylül 2010’da yapılan anayasa referandumunda 15. maddenin kaldırılmasıyla birlikte işbirlikçi AKP’nin faşist generallerden hesap sormayacağını dün de söylemiştik, bugünde söylüyoruz. Devlet eliyle yapılan idamlardan, ölümlerden, işkencelerden darbeci faşist generallerin başını çeken Kenan Evren ve diğer generaller sorumludur, tüm görevli emniyet mensupları ve görevli askerler sorumludur. İşkence ve insan öldürme bir insanlık suçudur. Öyleyse bu insanlık suçu derhal en ağır bir biçimde cezalandırılmalıdır. Kenan Evren ve diğer generaller zaman kaybetmeksizin tutuklanmalı ve cezalandırılmalıdır” şeklinde görüş ortaya koydu.
Ardından konuşan Ali Aktaş’ın annesi Ganime Aktaş, oğlunun asıldıktan sonra kendilerinden habersiz bir biçimde gömüldüğünü ve kendilerine teslim edilmediğini belirterek, oğlunu asanlardan hesap sorulmasını istedi.
Ali Aktaş’ın kardeşleri Yusuf, Rasim, Nursel ve Hasan Aktaş da, yaptıkları açıklamalarında Ali Aktaş’ın davasını sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladılar.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + 7 =