Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait İskenderun Limanı’nın 36 yıl süre ile işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 372 milyon dolarla Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş’nin vermesi İskenderun ekonomisi için önemli bir gelişme olarak görülüyor.
İskenderun’da esnafından sanayicisine kadar herkes limanın çalışması ile bölgenin cazibe merkezi olacağı görüşünde hem fikir.
İskenderun’lu sanayi esnafları da limanın aktif hale gelmesi ve gerekli modernizasyon çalışmalarının yapılması ile bölgenin ekonomik yönden kalkınacağını ifade ediyor. İskenderun 2 Nolu Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi İkinci Başkanı Hıdır Ercan, bugüne kadar limanın özelleşmesini her fırsatta dile getirdikleri ve İskenderun ekonomisinin limana bağlı olduğunu belirterek, “Nihayet liman özelleşti. Ancak hemen bir şey beklemek doğru olmaz. En az bir yıl içerisinde limana gerekli alt yapı çalışmaları, yatırımlar ve teknik ekipmanların montajı yapılması; limanın konteyner terminali haline getirilmesi lazım. Altyapı sorunları çözüldükten sonra liman hareketlenecek. Bu da nakliye sektörü ve sanayi esnafı başta olmak üzere İskenderun halkına yansıyacak; işsiz insanlarımıza iş imkanı doğacak ve böylece kentimizde para akışı da sağlanmış olacak” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here