21 Eylül’de yapılan İskenderun Güvercini Barış Festivali’nin başmimarı olan İTSO Genel Sekreteri Halil İbrahim Kocadölü, bu festivalin ikincisini seneye İskenderun sahilinde gerçekleştirmek istediklerini ve yer konusunda İskenderun Belediyesi’nden destek beklediklerini belirtti:

“Barış festivali için en uygun alan İskenderun sahili”
Barış festivali için en uygun alan İskenderun sahili
İskenderun’da bu yıl ilki düzenlenen ‘İskenderun Güvercini Barış Festivali’nde 170 değişik cinste 650 güvercin gökyüzüne salıverilerek, bir dünya rekoruna imza atıldı. 21 Eylül’de gerçekleştirilen İskenderun Güvercini Barış Festivali’nin başmimarı olan İTSO Genel Sekreteri Halil İbrahim Kocadölü, “Daha şimdiden bu festivalin ikincisini gerçekleştirebilmek için hazırlıklara başladık. İskenderun Belediyesi bizlere sahil kesiminde bir alan göstersin, barış festivalinin ikincisini sahilde karnavala dönüştürelim. Güvercin ve Barış Festivali’nin ikincisini sahilde gerçekleştirebilirsek, katılım çok yüksek olur” dedi.
Hoşgörü kenti olarak bilinen İskenderun’da bu yıl birincisi düzenlenen festivalde rengarenk ve değişik cinste gökyüzüne 650 güvercin bıraktıklarına ve bu alanda bir dünya rekoruna imza attıklarına vurgu yapan Kocadölü, “21 Eylül’de gerçekleştirdiğimiz İskenderun Güvercini Barış Festivali’yle ilgili yurt içinden ve yurt dışından çok olumlu tepkiler aldık. İskenderun’da yaklaşık 30 yıldır bir uluslar arası festival gerçekleştiriliyor. Bunun yıllık maliyetini 500 milyardan hesaplasak, bugüne kadar 15 trilyon bir kaynak İskenderun Uluslar arası Festivali’ne ayrılmıştır. Oysa ki biz İskenderun Güvercini Barış Festivali’ni 40 milyar gibi bir kaynakla gerçekleştirdik. Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google’de gerçekleştirdiğimiz İskenderun Güvercini Barış Festivali’yle ilgili haberi yaklaşık 400 bin kişi takip etmiş. Bu da bizim açımızdan mutluluk verici bir gelişme. Halbuki 30 yıldır gerçekleştirilen İskenderun Uluslar arası Festivali’ni bugüne kadar sanal ortamdaki arama motorlarından 40 bin kişi takip etmiş. İskenderun’un savaşla ya da nahoş olaylarla değil; barış ve hoşgörü ile anılması için böyle bir etkinliğe imza attık. Bu festivali geleneksel hale getirip, önümüzdeki yıl hazırlıklarına şimdiden başladık. Bizim şimdi yer sorunumuz mevcut. Önümüzdeki sene festivalimize katılımın yüksek olması için İskenderun sahilinde bir yer tahsis edilmesini istiyoruz. Bu noktada İskenderun Belediyesi’nden pozitif bir adım atmalarını bekliyoruz. İl Turizm Müdürlüğü turizmden İskenderun’un daha fazla pay alması için önümüzdeki yıl gerçekleştireceğimiz barış festivaline destek verme kararı aldı. Biz dünyanın en büyük güvercin festivalini gerçekleştirdik. İspanya’da boğa festivali düzenleyip boğayı öldürüyorlar, halbuki biz barışın sembolü olan güvercinleri gökyüzüne bırakarak, hoşgörü rüzgarları estiriyoruz” şeklinde görüş ortaya koydu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =