DOĞAKA 2010 yılı teknik destek programı kapsamında hazırlanan proje ile 12 günlük “Koç ve Mentor Yetiştirme” eğitimine katılan Hatay Kadın Girişimciler Derneği(KAGİD) üyeleri, Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen törenle sertifikalarını aldılar.
Törene, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in eşi Zehra Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, KAGİD Başkanı Belgin Ünal, DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, Eğitimci Çağlar Çabuk, KAGİD üyeleri ve eşleri katıldı.
Sertifika töreninde bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya’nın birlik ve beraberlik içerisinde, çok çalışarak şahlanacağını söyleyerek; “Hayatın her alanında kadın ve erkeğin yan yana, omuz omuza olması gerektiğine inanıyorum. Böylece Antakya’nın ve dolayısıyla Türkiye’nin de topyekûn çalışarak kalkınacağını düşünüyorum. Bugün burada sertifika alan kadın girişimcilerimizi kutluyorum” dedi.
DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın diğer tüm ajanslardan farklı olarak, Teknik Destek Programı ve Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programları ile bölgenin gelişmesini desteklemeye yönelik çalışmalara başladığını belirterek yaptığı konuşmasında; “Bu şekilde, proje teklif çağrısına çıkmadan önce bölgedeki kamu ve sivil toplum aktörlerinin proje geliştirme ve başvuru yapma kapasitesini geliştirmek hedeflendi. Bölgenin gelişmesine yönelik çalışmaların tümü, bölge planımıza uyumlu olarak yapılıyor. Hatay, Osmaniye ve Maraş illerinden kamu, üniversite, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin katkılarıyla şekillenen Bölge Planımız Eylül ayı içinde Devlet Planlama Teşkilatı tarafından da onaylandı. Bu planın, bölgedeki tüm kesimler tarafından da sahiplenilmesi, planın başarıya ulaşabilmesi için mutlak bir önkoşul. DOĞAKA, tüm programlarının uygulamasında, kadınları, gençleri ve engellileri öncelikli olarak destekleyecek. Dezavantajlı kesimlere yönelik pozitif ayrımcılık, ajansımızın ilkelerinden biri olarak hayata geçiriliyor” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here