Rengarenk ve değişik cinste gökyüzüne kanat açan 650 güvercin, bu alanda bir dünya rekoruna imza atılmasına vesile oldu

Görsel şölen ve rekor bir arada

İskenderun’da bu yıl ilki düzenlenen ‘İskenderun Güvercini Barış Festivali’nde 170 değişik cinste 650 güvercin gökyüzüne salıverilerek, bir dünya rekoruna imza atıldı. Hoşgörü kenti olarak bilinen İskenderun’da bu yıl birincisi düzenlenen festivalde adeta hoşgörü rüzgarları esti.
İskenderun Güvercini Barış Festivali dolayısıyla, Dünya Barış Günü’nde Kır-Land Dumlupınarspor Yeşilköy Villaları Tesisleri’nde 800 güvercinden 650’si gökyüzüne bırakılarak, bu alanda dünya rekoru kırıldı.
Katılımın yüksek olduğu festivale AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, İskenderun Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu, İTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay, İTSO Genel Sekreteri Halil İbrahim Kocadölü, Ortodoks Kilisesi papazı Dimitri Yıldırım, Ermeni Kilisesi Vakfı yönetimi ikinci başkanı Mihail Tabaş ve Alevi cemaati temsilcileri katıldı. Törende ilk olarak söz alan Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı, İskenderun Güvercini’nin adını ve özelliklerini tüm dünyaya duyurmak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Ardından söz alan İTSO Genel Sekreteri Halil İbrahim Kocadölü, İskenderun’un savaşla ya da nahoş olaylarla değil; barış ve hoşgörü ile anılması için İskenderun Güvercini Barış Festivali’ni düzenlediklerini söyledi.
MKÜ İskenderun Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Cevat Tosun ise Hatay’da ezan, çan ve hazanın birlikte olduğunu, insanların hoşgörü içerisinde yaşadığını, bu birlikteliği tüm dünyaya yaymak amacıyla böylesine bir etkinliğe destek verdiklerini kaydetti.
İTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu, yaptığı konuşmasında, festivalin gelecek yıllarda daha kapsamlı yapılması için belediyeden yer sorununu çözmesini istedi.
AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da, açıklamasında yüz yıllardır İskenderun’un barış ve huzur ile anıldığını, bu birlikteliğin tüm dünyaya örnek olması için yapılan bu etkinliğin barışa öncülük edeceğini vurguladı.
Son olarak söz alan İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ise, barış ve kardeşlik adına gerçekleştirilen festivalin amacına ulaşması için çaba gösteren herkese teşekkür etti.
Konuşmaların ardından alanda bulunan 800 güvercinden 650’si toplu halde gökyüzüne salıverildi. Rengarenk ve değişik cinste gökyüzüne kanat açan güvercinler davetlilere unutulmaz bir görsel şölen yaşattı.

1 YORUM

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here