Perşembe günü (yarın) İskenderun Limanı’nın özelleştirme sürecinde teklifler açılıyor. 5 yıl önceki İskenderun Limanı ihalesini kazandığı için Rekabet Kurulu tarafından ‘kırmızı kart’ çıkarılan Akfen’in şimdi de yeni açılan ihaleyi kazanamaması halinde, liman ihalesinin iptali için bir takım hesaplar içinde olduğu iddiaları İskenderun kamuoyunu ayağa kaldırdı
Geleceğimizle oynama ‘Akfen’
İskenderun Limanı’nın özelleştirme sürecinde son teklif alma tarihi 16 Eylül’de sona ermişti. İhaleye 12 firmanın teklif verdiği öğrenildi. Yarın (Perşembe günü) teklifler açılacak. İhaleye teklif verenler arasında bir önceki ihaleyi kazanan PSA-Akfen grubu da var. Rekabet Kurulu Mersin Limanı’nın işletim hakkını aldığı için PSA-Akfen Grubu’na İskenderun Limanı’nın işletim hakkını bir önceki ihalede vermemiş, ihaleyi iptal etmişti. İskenderun bir önceki ihalenin iptalinden ötürü tam 5 yıl kaybetti.
16 Eylül 2010 tarihinde sona eren yeni ihale süreciyle ilgili ileri sürülen bazı iddialar İskenderun kamuoyunu ayağa kaldırdı. Mersin Limanı’nı çalıştıran Akfen Grubu’nun İskenderun Limanı ihalesini de alabilmek için türlü türlü yollar denediği ve ihaleyi kazanamadığı taktirde ihalenin iptal edilmesi için çeşitli yollara başvuracağı iddiaları kentte alttan alta tartışılıyor.
Yaklaşık 20 yıldır İskenderun ekonomisi can çekişiyor. 20 yıldır siyasiler, sivil toplum kuruluşları, esnaf ve İskenderun halkı limanın yeniden eski günlerine dönebilmesi için çaba sarf etti. Beklenen gün geldi.. 16 Eylül, İskenderun Limanı için son teklif alma günüydü. Ancak Mersin Limanı’nın işletim hakkını elinde bulunduran Akfen’in rekabet ortamını yok etmek amacıyla İskenderun Limanı’nın ihalesine yeniden girmesi ve ihaleyi kazanamaması halinde iptali için uğraş vereceği iddiaları ortalığı karıştırdı. Şimdi kent genelinde bu iddialar konuşuluyor. İskenderun halkının artık beklemeye tahammülü yok. İhale yine iptal edilecek ya da ihale süreci bir başka bahara sarkacak olursa, kaybeden yine İskenderun olacak.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen − 9 =