Ders zili 3 aylık tatilin ardından çaldı. Öğrenci ve öğretmenler ders başı yaptı. 2010–2011 eğitim-öğretim yılında ilk ve orta öğretimdeki öğrenciler için maraton başlarken, yeni ders yılının başlaması dolayısıyla hayırsever işadamı İlyas Keleş, Nursan Anadolu Lisesi ve Anaokulu’nda öğrencilere ve eğitim kadrosuna başarı dileğinde bulundu. Yaklaşık iki yıl önce imzalanan protokol ile Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde Nursan Demir Çelik A.Ş. tarafından yaptırılma sözü verilen Anadolu Lisesi ve Ana Okulu hızla tamamlanarak 2010–2011 eğitim döneminde hizmet vermeye başladı. Göreve yeni getirilen Dörtyol Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve diğer yetkililerle birlikte okulu gezdi. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Yeşilköy Belediye Başkanı Fatma Görgen’in de katıldığı ziyaret sırasında Dörtyol Kaymakamı Özyiğit, sanayici işadamı İlyas Keleş’e teşekkür ederken, Avrupa düzeyindeki okulla ilgili övgüler yağdırdı. Sınıfları tek tek dolaşan, velilerin görüşlerini alan Kaymakam Özyiğit, “Devlet projesi revize edilerek inşa edilen bu okul için söylenecek çok söz yok. Dev eser ‘sözün bittiği yer.’ Tüm detaylar en ince ayrıntılara kadar düşünülmüş. Çok kaliteli malzemeler kullanılmış. Dileğimiz bu sıralardan devletimize ve milletimize faydalı insanların yetişmesidir. Tüm iş dünyasına örnek olacağını umduğumuz okulu ülkemize ve bölgemize kazandıran ve TBMM’nin verdiği 2010 yılı Üstün Hizmet Ödülü’ne de layık görülen sanayici işadamı İlyas Keleş’e teşekkür ederim.”dedi.
Okul velileri ve öğrenciler yaşadıkları heyecan ve mutlulukla başta hayırsever işadamı İlyas Keleş ve Kaymakam Özyiğit olmak üzere tüm protokol üyelerini sevgi seline boğdular. Özellikle anasınıfındaki minik öğrenciler büyüklerinin ellerini öptüler ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler. Bu arada bazı veliler İşadamı İlyas Keleş’ten bir de ilköğretim okulu yaptırması talebinde bulundular. Bunun üzerine işadamı Keleş’te, “Böyle bir düşüncemiz var. Bu çevrede arsa verilmesi durumunda ilköğretim okulunu da yaptırarak burayı kampus haline getirmek istiyoruz. Yani ana sınıfından liseye kadar öğrencilerimizin eğitim ve öğretim görebilecekleri ortamı hazırlamak amacındayız” diye konuştu.
Dörtyol Kaymakamı H. Hasan Özyiğit ise, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’a arsa konusundaki talebin biran önce çözülerek hayırsever işadamına teslim edilmesini isterken Başkan Altan’da, “Gerekli çalışmalara başladık. Eğer yasal sorunları çözebilirsek yakın zamanda arsamızı hayırseverimize teslim edeceğiz” dedi.
Bu açıklamalar velilerin alkışlarıyla destek gördü. Ana sınıfların gezilmesinin ardından lise bölümüne geçildi. Sınavda başarı göstererek eğitime başlayan lise öğrencilerine kısa bir konuşma yapan Kaymakam Özyiğit, daha sonra okul müdürü Abdurrahman Dumaneker tarafından hazırlanan plaketi işadamı İlyas Keleş’e takdim etti. Çok heyecanlı olmasına rağmen mütevazılığini bozmayan sanayici ve işadamı Keleş ise yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi:
“ Kısmet olursa bu bölgeye bir okul daha yaptırmak istiyorum. Okul yaptırma tadı bambaşka bir şey, tarif edemiyorum, yaşamak lazım. Hayatımda yaptığım en hayırlı iş bu. Cehaleti eğitim ve okullarla yeneceğiz. Bir toplum ne kadar çok okursa, ne kadar çok eğitim seviyesini yükseltirse o ülke ilerler ve kalkınır. Sizlerden tek isteğim çok çalışın ve sizlere tanınan bu imkânlardan en iyi şekilde yararlanarak ülkemize faydalı insanlar olun. Artık amacımız para kazanmak, çok zengin olmak değil. Kazandıklarımızı çalışanlarımızla ve çevremizdeki insanlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz. Bizim için asıl servet insanların yüreklerindeki sevgisidir.” Son teknoloji ile yapılan ve engelliler için asansörün dahi bulunduğu, 120 öğrencinin eğitime başladığı okulu gezen protokol üyelerine tüm sınıflarda bulunan akıllı tahtanın çalışma sistemi de anlatıldı. Öğrenci sıralarında anlatılanları dinleyen protokol üyeleri, “Anılarımız canlandı. Şimdiki teknolojik sistemle eğitim ve öğretim, öğrenci olmak çok kolaylaştı” diye espri yapmaları gülüşmelere neden oldu.
Bu arada, Nursan Anadolu Lisesi’ni kazanan ilk 5 öğrenciye puan sıralamasına göre burs verileceği, her yıl yaz döneminde okul yönetimi tarafından oluşturulacak liste içerisinde hayırseverin yapacağı seçimle de yurt içi veya yurt dışı eğitim kamplarına gönderileceği, gelecekteki koşullara göre de bazı öğrencilere üniversite eğitimlerinde de destek verileceği açıklandı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here