İskenderun’un başarılı hayırsever iş adamlarından Paşa Karaca’nın Modern Evler Mahallesi’nde yaptırdığı Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi törenle eğitime başladı ve okulda ilk ders zili çaldı
Eğitim gönüllüsü Karaca’dan dört dörtlük okul
Hayırseverliğiyle tanınan ve kazandığını kendi memleketinde eğitime yatıran Paşa Karaca, bu yönüyle de bölge insanının haklı takdirini kazanıyor. Daha önce İskenderun’a bağlı Suçıkağı köyünde 10 derslikli bir ilköğretim okulu ve sağlık ocağı yaptıran hayırsever Paşa Karaca, en son İskenderun’da 5 trilyon harcayarak 32 derslikli Anadolu Öğretmen Lisesi binasını da en kısa zamanda eğitime kazandırma başarısı gösterdi.
Kendisi gibi genç ve girişimci oğulları İbrahim ve Murat’a da hayırseverlik bilincini aşılayan Paşa Karaca’nın Modern Evler Mahallesi’nde inşa ettirdiği 32 derslikli öğretmen lisesi, düzenlenen törenle eğitime başladı.
İskenderun’a yakışır güzellikte geleceğin eğitimci öğretmenlerini yetiştirecek olan okulun açılış törenine Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Soner Eyüpoğulları, hayırsever işadamı Paşa Karaca ve oğulları İbrahim Karaca ile Murat Karaca, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Yeni eğitim ve öğretim hayatına ilk kez giren Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi’nin açılış töreninde İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hiçbir temsilcinin bulunmaması şaşkınlığa yol açtı.

NE MUTLU PAŞA KARACA’YA..
1 dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan okul müdürü Soner Eyüpoğulları, İskenderun’da eğitim tarihinde önemli bir başlangıç ve dönem noktasına tanıklık etmenin heyecan ve mutluluğunu birlikte yaşamanın verdiği kıvançla yaptığı konuşmasında, “Projesi, mimarisi ve donanımı ile hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak, Türk Milli Eğitimi’ne armağan eden saygıdeğer işadamı ve hayırseverimiz Paşa Karaca, bugün bu heyecan ve mutluluğu bizimle paylaşmak için aramızdadır. Bizlere armağan ettiği okulumuz ve yapımı devam eden 300 yataklı öğrenci pansiyonumuz için şahsım, öğrenci velilerimiz, öğretmen ve öğrencilerim adına şükranlarımızı arz ediyorum. Allah çok kimselere servet verir, ama bu büyüklükte bir hayır ve hasenat yapmayı nasip etmez. Ne mutlu Paşa Karaca’ya. Öğrencilerimizin gözlerindeki pırıltıya bakarak diyorum ki, mükemmelliği ölçü aldık ve mutlaka başaracağız. Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi öğretmeni, velisi, öğrencisi, yönetimi tam bir takım ruhu içerisinde olacağız. Bu da bizim başarımızın temek dayanak noktalarımızdan birini oluşturacaktır” diye konuştu.

ÇİN’E GİTMEYE GEREK YOK, ÇİN AYAĞIMIZA GELİYOR
Ardından alkışlar arasında kürsüye davet edilen okulun yapımını üstlenen hayırsever işadamı Paşa Karaca da, yaptığı konuşmasında, “Eğitim beşikte başlar, mezarda biter. Yaşı ve yeri yoktur. Bizlere düşen en önemli sorumluluk da gençlerimize eğitim-öğretim imkanları sunarak onları geleceğe hazırlamak, böylece vatanımızı ve milletimizi de Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmaktır. Bu sorumluluğun kendi şahsıma düşen kısmını yerine getirmek için elimden gelen gayreti göstermeye çalışıyorum ve çalışmaya da devam edeceğiz. Elbirliğiyle bu okulu layık olduğu yerlere taşıyacağımızdan asla kuşkum yoktur. Gençlerimize verilen bu imkanları en iyi şekilde kullanacaklarına, yurdumuzu gelişmiş bir ülke haline getireceklerine inancım tamdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisi şerifinde ‘İlim Çin’de olsa bile öğreniniz.’demiştir. Artık teknoloji çağında yaşıyoruz. Çin’e gitmeye gerek yok, Çin ayağımıza geliyor” ifadesinde bulunarak, öğrencilerin yeni eğitim-öğretim yılını kutladı. Yapılan konuşmaların ardından tören sona erdi.
Tören dolayısıyla okulda bulunan veliler, hayırsever işadamı Paşa Karaca’yı tebrik ederek, “Böylesine muhteşem bir okul inşa ederek eğitim camiasına kazandıran hayırsever işadamı Paşa Karaca’ya ne kadar teşekkür etsek azdır. Kendisinden Allah razı olsun” şeklinde görüş bildirdiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × five =