Ana Sayfa Eğitim Minikler okul sıralarıyla tanıştı

Minikler okul sıralarıyla tanıştı

Yurt genelinde ”Okula Uyum Programı” kapsamında normal tarihten 1 hafta önce okula başlatılan anaokulu ve ilköğretim 1. sınıf öğrencileri ilk günlerinde okul yönetimleri tarafından hazırlanan etkinliklerle karşılandı. İnönü İlköğretim Okulu bahçesinde sınıflarına göre sıra olan öğrenciler, öğretmenleri tarafından önce sınıflarına götürüldü. Anne ve babalarından ayrılmak istemeyen ve ağlayan öğrencilerin velilerine sınıflarda bir süre kalmalarına izin verildi.
Daha sonra okul yönetimi tarafından, öğrencilerin okula alışabilmeleri için düzenlenen etkinlikler kapsamında öğrenciler yapılan aktivitelerden ötürü hoşça vakit geçirdiler.
2010 – 2011 eğitim öğretim yılının açılmasına bir hafta kala ilköğretim birinci sınıf ve anaokulu öğrencileri, “Okula Uyum Programı” çerçevesinde ders başı yaptı.
İnönü İlköğretim Okulu’nda öğretmenlerin, çocukları ve velileri karşılaması ile başlayan açılış programında okul yöneticileri uygulamanın amacını ve yararlarını anlattı. İlerleyen dakikalarda ana sınıfı öğrencilerinin tanışma oyunu oynanması ile başlayan etkinliklerin daha sonraki günlerde kahvaltı ve temizlik yapılması, sınıf ve okul köşe ve bölümlerinin tanıtılması, oyun hamuru ile serbest çalışma yapılması, kukla yardımı ile basit bir hikâyenin anlatılması gibi çocukların tüm becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan sosyal aktivitelerle devam edeceği belirtildi.
Öte yandan öğretmenleri ile tanışan birinci sınıf öğrencileri de öğretmenlerinden sınıf, koridor, tuvalet ve kantin kullanımı hakkında bilgiler aldılar. Bir hafta sürecek olan program dâhilinde öğrencilerin okula adaptasyonlarının sağlanması, okul kaygılarının giderilmesi, öğretmenlerine güven duyup günlük akışa uyum sağlamaları hedefleniyor. Ayrıca öğrencilerin oyun, drama, sosyal ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, okulunu, sınıfını, arkadaşlarını, öğretmenlerini tanıması, okul kurallarını öğrenmesi, aynı zamanda evine güvenle gidip gelme eğitimi alarak okula iyi bir başlangıç yapmaları amaçlanıyor. Minik öğrenciler, uyum programı kapsamında defter, kalem ve sınıftaki araçları kullanmayı öğrenecekler.
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla ders başı yapan minikler kendileri için farklı bir dünyaya ilk adımlarını attılar.

YORUM YOK

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here