Adalet Bakanı Ergin, gelişmiş ülke ile gelişmekte olan ülkelerdeki mantalite farkına dikkat çekti ve Türkiye’yi gelişmiş ülkelerdeki yapıya büründüreceklerine işaret etti:

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Buradan Strasbourg’a kadar gidemeyen vatandaşlarımız için kolaylıklar getiriyoruz. Artık vatandaşımız Ankara’dan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabilecek” dedi. Bakan Ergin, AK Parti İskenderun ilçe teşkilatının düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Grand Plaza’da düzenlenen iftar yemeğine; Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AK Parti eski Hatay Milletvekili İsmail Soylu, AK Parti İlçe Başkanı Musa Kurşun, İskenderun Belediye Meclis üyeleri Uğur Fırat, İbrahim Yaran, Ahmet Dönmez ve Sabahattin Uygun, MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Fatih Tosyalı, İSSİAD Başkanı Recep Atakaş, işadamları Mustafa Baştuğ, Kazım Gökmen, Nuri Üysen, KİSİAD Başkanı Tamer Eker, AK Parti İskenderun İlçe Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Özer, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve oda başkanlarının yanı sıra İskenderun Katolik Kilisesi rahibi Yusuf Petrila, Ortodoks Kilisesi Papazı Dimitri Yıldırım ve Alevi kanaat önderleri de katıldı.
İftar yemeğinde ilk olarak söz alan AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, “Her şeyden önce şunu belirtmek isterim ki, 12 Eylül’deki referandum genel seçim değildir. Herkese rahatlık sağlayacak, özgürlükleri, hakları daha iyi noktalara getirecek bir anayasanın oylamasıdır. Desteklerinizi bekliyoruz. 12 Eylül’de yapılacak olan referandum ülkemiz ekonomisi için de son derece önemlidir. Ülkemizin ekonomik anlamda daha da gelişmesi ve büyümesi için anayasamızın da yeniden şekillenmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye artık darbe anayasası değil sivil anayasa ile yönetilmedir. Devlet yatırımı noktasında şehrimize her türlü hizmetler geliyor. Önümüzdeki günlerde liman da özelleşiyor. İnşallah limanın özelleşmesi ile İskenderun ekonomisi şaha kalkacak, berberinden, otelcisine, sanayicisinden lokantacısına kadar tüm esnaflarımızın işleri açılacaktır” ifadesini kullandı.

EKONOMİK VE HUKUK YÖNÜNDEN GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE
Programda konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 12 Eylül’de anayasa değişikliği için yapılacak olan referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni anayasa paketinin içeriği hakkında vatandaşlara detaylı bilgiler veren Adalet Bakanı Ergin, “Bu paketin içerisinde bireyin hukukunu koruyan ve geliştiren düzenlemeler var.” dedi. Bakan Ergin, Avrupa örneğini göstererek, “Demokrasisi gelişmiş, güçlü ülkelerde devlet birey için vatandaş için vardır. Ama daha otoriter yapılarda demokrasisi yeterince gelişmemiş, hukuk alt yapısı yeterince gelişmemiş yönetim biçimlerinde ise birey, vatandaş devlet için vardır. Burada mantalite farkı var. Vatandaşın huzurunu sağlamak, geleceğini emniyet altına almak için devlet anlayışını ikame etmeye çalışıyoruz. Bu paketin içerisindeki temel espri budur. Siz mi devlet için varsınız, devlet mi sizin için var? Biz bu pakette devlet dediğimiz organizasyonda bu ülkedeki 73 milyon insanın her birinin huzurunu hukukun korumak, güvenliğini korumak geleceğe yönelik can ve mal, düşünce özgürlüğünü sağlamak için var olan bir anayasayı çıkartıyoruz.” dedi. Bakan Ergin, “Bu paket içinden her bir bireyin kamu gücüne karşı devlet otoritesine karşı kendini hakkı ve hukukunu arama noktasında elini genişleten düzenlemeler var. Kamu denetçisi dediğimiz kurum getiriyoruz.” dedi. Bakan Ergin, artık vatandaşların Avrupa’daki mahkemelere gitmeyeceğine de dikkat çekerek, Strasbourg örneğini gösterdi. Ergin, sözlerine şöyle devam etti: “Strasbourg mahkemesi yetkisini alıp gelsek, bir dilekçe ile Ankara mahkemesine getirip dilekçe versek, kötü mü olur? Buradan Strasbourg’a kadar gidemeyen vatandaşlarımız için bu kolaylığı getiriyoruz. Artık vatandaşımız Ankara’dan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabilecek.” Muhalefetin karşı çıktığı iki madde olduğunu vurgulayan Ergin, “Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısı. Şunu soruyoruz, bu iki kurumun şimdiki yürürlükte olan anayasamızdaki düzenlemesini göz önüne koyalım. Türkiye’de uygulanan bu modeli Avrupa’da veya dünyanın hiç bir ülkesinde uygulayan bir tane ülke yok. Siyaset kurumu bugün var yarın yok. Biz değişim istiyoruz. Siyaset kurumu kamu yönetimi reel sektörünün önündeki engeli kaldırıp ülkenin önünü açmak için çalışır. Ama reel sektörde bu fırsatları değerlendirip yatırıma, üretime, kazanca milli ekonomiye aktif katkı olarak sunar, bu anlamda ülkemiz insanın müteşebbis girişimcinin yapmış olduğu gayretli çalışmalar Türkiye’nin son derece güçlü mukavemetli bir noktasında gelinmesinde önemli hizmetlerde bulundu. Bunu yapabilmek için sürekli gelişen ve değişin Türkiye için yoğun rekabet var. Bunu en iyi yatırımcılar ve iş adamlarımız daha iyi bilir. Referandum sonrası güçlü Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen ülkeler ekonominin yanı sıra hukuk anlamında da güçlü bir Türkiye karşısında daha rahat bir şekilde yatırımlarını yapabilecektir” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here