Büyük İskender’in posta güvercini olarak kullandığı ve günümüze kadar ünü dünyaya yayılan İskenderun Güvercini festivali düzenlenerek ‘Marka Kültür Kent’ Hatay’ı turizmde uçurmayı hedefleniyor.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Halil İbrahim Kocaddölü tarafından gündeme getirilen, TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulunun, İTSO, Kaymakamlık ile Belediye desteğiyle “İskenderun Güvercini” 21 Eylül Dünya Barış Gününde geleneksel olarak Festival düzenlenmesine karar verildi.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen “İskenderun Güvercini” Festivali tanıtım kokteyli yoğun ilgi gördü. Yapılan toplantıya CHP Hatay Milletvekili A.Aziz Yazar, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Turizm İl Müdürü Aysun Çakır Çelenk, Prof. Dr. Cevat Tosun ile kalabalık davetli topluluğu katıldı.
TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı, “İskenderun Güvercini”nin tarihte Büyük İskender’in posta güvercini olarak beslediği ve kullandığı ünlü doğa tarihçisi Darvin’in çalışmalarında bahsettiği, bilim adamlarının dünyaya yayılış noktasının İskenderun şehrini gösterildiğini söyledi. Belibağlı, ‘İskenderun Güvercini’nin tıpkı Van’ın kedisi, Denizli’nin horozu veya Ankara’nın keçisi gibi İskenderun’un sembolü olarak gelecek planlamasında ciddi rol sahibi olacağını kaydetti.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, Dumlupınar Bayan Futbol Kulübü Başkanı Halil İbrahim Kocadölü de, kentin terörle ve cinayetle anılmaması gerektiğini vurgulayarak “Biz Bu yüzden gerçek İskenderun’u anlatmaya çalışıyoruz. Gerçek İskenderun her türlü mezhebe, her türlü milletten insanın kardeşçe, barış içinde yaşadığı bir memlekettir. Biz bunu anlatmak için 21 Eylül Dünya Barış gününde içerisinde güvercin adı Hollandalı, İsrailli, Şami (Şamlı Suriyeli), Bağdadı (Iraklı) Pakistanlı, Macaristanlı bununla beraber Adanalı, Malatyalı, Urfalı, Mardinli, İstanbullu, Konyalı gibi güvercinleri bir arada uçuracağız. 72 Milletinin yapamadığını 200 çeşide yakın güvercin kardeşlik ve barış içerisinde bir arada yapacak” dedi.
Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve İTSO Danışmanı Prof. Dr. Cevat Tosun ise, “İskenderun Güvercini” Festivalini düzenlemedeki misyonlarının İskenderun’u bütün dünyaya barış, hoşgörü ve kardeşliğin buluşma noktası, Barış-Hoşgörü model kenti olarak tanıtmak olduğunun altını çizdi.
Prof. Dr. Tosun, festivalin bir diğer amacının İskenderun ve Hatay turizmini çeşitlendirmek ve gelişme hızına hız katmak olduğunu sözlerine ekleyerek “21 Eylül 2010’da yapacağımız “İskenderun Güvercini” festivali bir antrenmandır, kendi alanımızda bir futbol maçıdır. Ama esas hedefimiz 2011’de uluslararası İskenderun Güversini Barış festivalini düzenlemek istiyoruz. Adıyla anılan, örneğin Hollandalı, Hollanda’dan bir temsilci, Dış işleri Bakanlığından bir temsilci davet edip Hollandalı güvercini kendileri uçursun. İsrail’den bir temsilciyi çağırıp İsrail Güvercinini kendileri, Macaristan’dan kısacası bütün dünyada güverciniyle ünlü ülkelerin temsilcilerini buraya çağırıp kaç tane güvercin varsa bütün milletleri bir araya getirip güvercinleri barış meydanından uçurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Hatay İl Turizm Müdürü Aysun Çakar Çelenk de, İskenderun’un markalaşması için güverciniyle anılması projesinin kente yakışan bir simge olduğuna dikkat çekti.
İTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay, bu projelerle İskenderun turizmi ve ticaretinin gelişmiş olacağına işaret etti. Milattan önce 333 yılından beri İskenderun’un birçok din dil, ırk, farklı mezhepleri barındıran kardeşçe yaşandığı görülen bir şehir olduğuna değinerek tekrar bunun olmaması için hiçbir sebebin bulunmadığını, örnek bir kent olduğunu aktardı.
İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ise,”Barışın simgesi güvercin, İskenderun güvercininin de dünyaca ünlü bir güvercin, üçünün birleştirildiğinde tam bir marka oluşturalım dediğimiz zaman, İskenderun Güvercini barış festivali tam da bu konsepte uygun bir tercih olarak ortaya çıkmış görülüyor” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here