İskenderun’da birkaç ay önce faaliyet vermeye başlayan ‘Canım Ciğerim Ciğer Salonu, kısa zamanda bölge halkının uğrak yeri oldu. Mekanın sahipleri İmam ve Faruk kardeşler deneyimli personelleriyle ve müşterilerin hayranlıkla izlediği mekanın dekorasyonuyla bu alanda şimdiden yerlerini aldılar.
Tantuni, Canım Ciğerim Ciğer Salonu’nun en gözde yemek seçenekleri arasında yer alıyor. Tantuni, Ali ustanın elinden yapılarak müşterilerin beğenisine sunuluyor. Tantuninin zahmetli bir kebap çeşidi olduğuna vurgu yapan Ali usta, “Tantuni Mersin’e has bir yemek çeşididir. Rivayete göre aslen fakir yemeği olan tantuni zamanla sevilen ve aranılan bir kebap çeşidi olmuştur. Çok küçük kuşbaşı doğranmış etler haşlanır, önceden haşlanmış et yağda çevrilir ve pişirme sırasında saca arada bir su eklenerek karıştırılır. Amaç hem sacın sıcaklığını kontrol etmek hem de tantuninin sarılacağı ekmeğin yumuşaklığı için buhar sağlamaktır. Pişen et sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlarla dürüm yapılır. Limon ve acı biber turşusuyla servis edilir. Yenildiği zaman o kadar hafif bir tadı vardır ki, ertesi günü de sıcacık sarılmış bir tantuni yemeden kendimizi alamayız” diye konuştu. İşte Ali ustanın dilinden dökülenler bunlar. İskenderun halkı Canım Ciğerim Ciğer Salonu’nun hizmete girmesiyle tantuniyi daha yakından tanıdı. Ve öyle görünüyor ki tantuni artık İskenderun’un vazgeçilmez tatları arasında yer alacak.
Mersin usulü ciğer, yürek, kuşbaşı, kebap, tavuk, tantuni ve biftek gibi çeşitleri olan Canım Ciğerim Ciğer Salonu menüdeki tüm seçeneklerde iddialı. Canım Ciğerim Ciğer Salonu ayrıca, 24 saat hizmet veren tek yer olarak da kentimizde bir ilke imza atıyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here