Sosyal Hizmetler Hatay İl Müdürlüğü yetkilileri İTSO toplantı salonunda İskenderun köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Sosyal Hizmetler Hatay İl Müdürü Mevlüt Aydın, toplantının amacının engellilerin yaşam standartlarını yükseltebilmek amacıyla Hatay genelinde engelli envanteri çıkarılacağını ve bu konuda muhtarlardan katkı beklediklerini kaydetti.
Toplumun yüzde 8’inin engelli olduğunu bu sayının da toplum tarafından göz ardı edilemeyeceğini belirten Aydın, muhtarlardan kendi bölgelerindeki engellileri tespit edip, kendilerine bildirmelerini istedi. Hatay ilinin engelli envanterinin tüm detayları ile en kısa zamanda tamamlanacağını söyleyen Sosyal Hizmetler Hatay İl Müdürü Mevlüt Aydın,
“Hükümetimizin 2006 yılında başlatmış olduğu evde bakım ücreti özellikle engelli ailelerine büyük katkı sağlamıştır. Engelli vatandaşlarımıza yönelik eğitim, sağlık gibi tüm birimlerde sağlıklı hizmet verebilmemiz için Hatay genelindeki engelli sayısını ve engellilik yüzdelerini bilmemiz gerekli. Bu nedenle harekete geçtik. Bu envanter bize engelli sayısının ötesinde yüzde kaçının okula gidebildiği kaçının okula özrü nedeniyle gidemediği gibi noktalarda önümüzü açacak. Bunun yanında son yıllarda alınan kararlar doğrultusunda özellikle bina yapımlarında engelliler için özel tasarımlar yapılmaya başlandı. Bundan sonra özellikle eğitim kurumlarında engelli vatandaşlarımızın rahatça hareket edebilmeleri özel bölümler inşa ediliyor” dedi. Toplantıya İskenderun’daki köy ve mahallelerde görev yapan muhtarlar katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here