Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Amik Ovası’na hayat verecek olan Reyhanlı Barajı Projesi’ni, baraj inşaat alanında yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. Basın açıklamasının yapıldığı törene AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Şerefettin Canda, Reyhanlı Kaymakamı Kemal İnan, DSİ Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çiftçiler katıldı. 2010 yılı Mart ayında 112 milyar liraya ihalesi yapılan ve 600 bin hektarlık tarım arazisini sulayacak olan Reyhanlı Barajı’nda yüklenici firma çalışmalarına başladı. Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, 20 Ağustos tarihinde çalışmalara başlanan baraj inşaatında incelemelerde bulundu ve buradaki çiftçilere barajın Amik Ovası’na yapacağı katkıları anlattı.Reyhanlı Barajı inşaatı başladı
Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, tarım ürünlerinin en önemli girdilerinden olan suyun, tarım ürünlerinin maliyetini arttırmasıyla beraber yöre çiftçisinin geçimini temin etmekte daha zorlanır hale geldiğini söyledi. Yöre çiftçisinin 50 yıllık rüyası olan Reyhanlı Barajı’nın, 600 hektarlık alanı sulayacağını belirten Vali Lekesiz, “Ovada 1 milyon 200 bin dekar arazi var. Bunun 600 bin dekarı, yapılacak olan Reyhanlı Barajı ile doğrudan sulanacak. Geriye kalan arazilerin bir kısmı da Tahtaköprü Barajı’nın devreye girmesiyle, bir kısmı da yeraltı sularıyla sulanacak” dedi. Reyhanlı Barajı inşaatının başladığı günün, bölge çiftçisi için bayram günü olduğunu belirten Vali Lekesiz, “Bu durum, Mecnun’un Leyla’sına kavuşması gibidir. Bu hizmetin ilimize gelmesinde aşağı yukarı 50 yıllık bir çaba var. Ama son birkaç yıldır işin başlaması talimatını veren başta Başbakanımız olmak üzere herkesin katkısı vardır. İlimiz ve ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz”dedi.
Kış aylarında su baskınlarıyla göle, yazın ise kuraklık yüzünden çöle dönüşen Amik Ovası’nın kurtuluşu olan Reyhanlı Barajı’nın yapım çalışmaları, Reyhanlı ve Kumlu ilçeleri arasında kamulaştırılması tamamlanan arazilerde başladı. İlk etapta 25 adet iş makinesinin baraj inşaatı için bölgeye gönderildiğini söyleyen DSİ Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, barajın kısa sürede tamamlanabilmesi için bayramdan sonra bu ekipman sayısının 50’nin üzerine çıkarılacağını belirtti. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ise, Reyhanlı Barajı’nın yapımı ile 50 yıllık hasrete son verildiğini belirtti. Barajla birlikte Amik Ovası’nda sulanabilir arazi miktarının yüzde 90’lara çıkacağını ifade eden Kuseyri, baraj sayesinde 11 bin kişiye iş imkânı sağlanmakla birlikte yılda 150.780.000 TL net gelir artışı sağlanacağını söyledi.
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Şerefettin Canda ise, Reyhanlı Barajı’nın Amik Ovası’na büyük bir rahatlama getireceğini, üniversite olarak kendilerinin de yeni sulama şansı yakalayan çiftçileri eğiterek daha verimli ürün almaları noktasında yardımcı olacaklarını belirtti. 5 bin senedir ziraat faaliyetleri yürütülen Amik Ovası’nda son 40 yıldır sulama sorunu ile karşı karşıya kalındığını dile getiren Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek ise, yeni sulama projeleriyle ovanın tekrar eski verimli günlerine döneceğini söyledi. Civelek, Reyhanlı Barajı inşaatının başlaması ve Ocak ayı itibariyle Türkiye–Suriye ortaklığı ile yapılacak olan Dostluk Barajı’nın da temelinin atılmasıyla bölgede tarım alanında geleceğe daha umutla bakılacağını da sözlerine ekledi. Daha sonra Reyhanlı Barajı inşaatının temel yapısı, konuklar tarafından incelendi. Yapılan incelemelerin ardından tören sona erdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 4 =