AK Parti Hatay Milletvekili Karasayar, Güney Medya Grubu ziyaretinde, 12 Eylül’de referanduma sunulan yeni anayasa paketiyle ilgili olarak net konuştu:

“En ideal anayasa paketini hazırladık”

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Güney Medya Grubu’nu ziyaret ederek, Genel Koordinatör Yılmaz Akpınar ve haber merkezi personeliyle bir süre sohbet etti.
Milletvekili Karasayar, ziyarette gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken, 12 Eylül’de anayasa değişikliği için yapılacak olan referanduma da değindi.
Referandumun Türkiye’nin önünü açacağına dikkat çektiği açıklamalarında Milletvekili Karasayar, “Gündemimiz referandum. Ülkemizin geleceği adına çok önemli çalışmalar neticesinde Meclis’te çözümlenemeyen ve halkımızın önüne getirdiği sorunlar 30 yıldan fazladır devam ediyor. Ama Türkiye’de 25 yıldır herkes bu anayasanın değişmesi için hemfikir olmasına rağmen, bu anayasayı değiştirmek için hiç kimse ciddi adım atmadı. Bizler bu anayasayı değiştirmek için kolları sıvadık. Bu anayasa rastgele bir anayasa değildir. Amacımız dünyanın gelişmiş ülkelerinde yapılan çalışmaları ülkemize getirmektir. TC anayasasının dünyanın demokrasisi en geniş ideal bir anayasa olması için girişimlerimiz oldu. Dünyanın en gelişmiş anayasası için sivil toplum kuruluşlarının da görüşleri alındı ve taslak hazırlandı” dedi.
Milletvekili Karasayar, anayasa paketinin hazırlanması esnasında AK Parti’ye kapatma davası açıldığını ve bu süreçte işlerin biraz yavaşladığına dikkat çekerek, “Bu süreç içerisinde çalışmalarımız kısmen sonuçsuz kaldı. Muhalefet partilerinden destek alamayışımız çalışmalarımızı yarım bıraktı. 73 milyon insanımızı kapsayan bir çalışma yapıldı ve vatandaşımızın takdirine sunacağımız paket meydana geldi. Biz bu anayasa çalışmasını Meclis’te çalışırken, muhalefet 24 maddesine Meclis’te ‘evet’ dedi ama şimdi aynı paketi milletin önüne sunmaktan çekiniyorlar. Artık vatandaşımız neyin ne olduğunu biliyor. Ülkenin geleceği adına önemli kararlar atıyoruz. 24 maddenin her birinde 73 milyon insanımızın hakkı ve geleceği var. Tüm bu gelişmelerin ardından taslak önce Anayasa Mahkemesi’ne gitti ve düzeltme yapıldıktan sonra 26 maddelik yeni anayasa paketi demokrasinin gelişmesi adına bu haliyle referanduma sunuldu. Anayasa Mahkemesi isteseydi tüm maddeleri iptal edebilirdi. Yeni anayasa paketine Anayasa Mahkemesi de onay vardı. Muhalefetin çıkıp neden hayır vereceklerini anlamıyoruz. Ne düşündüklerini ve ne istediklerini bilmiyorlar. Akşam farklı sabah farklı söylüyorlar. Bu anayasa paketi AK Parti’nin olayı değildir. Her şey daha çağdaş bir Türkiye içindir. Her gün evet oyları biraz daha artıyor, teşkilat olarak da bu paketin içeriğini vatandaşlarımıza anlatıyoruz” şeklinde görüş ortaya koydu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here