İskenderun’da trafo arızası nedeniyle uygulanan elektrik kesintisi dolayısıyla enerji sağlayan jeneratör dairesinde çıkan yangın, Çocuk Bakım ve Doğumevi Hastanesi’nde paniğe yol açtı. İskenderun Yenişehir Mahallesi’nde çevrede bulunan üç mahalleye enerji sağlayan trafoda aşırı yükten dolayı arıza meydana geldi. Gündüz saat 16.00 sularında oluşan arızaya onarmaya giden EDAŞ ekipleri ilk etapta kesintinin nedenini bulamadı. Üç mahalle içerisinde yer alan İskenderun Çocuk Bakım ve Doğumevi Hastanesi’nde de kesintisiz elektrik sağlayan jeneratörün uzun süre çalışması dolayısıyla gece yarısı saat 23.00 sularında yangın meydana geldi. Trafo arızası üç mahalleyi kapsayan bölgeyi, jeneratör yangınıyla da Doğumevi Hastanesi’ni karattığı olayda personelin ilk müdahalesiyle alevler çevreye yayılmadan söndürüldü. Hastanede yangın dolayısıyla çocuk hastalar ambulanslarla diğer hastanelere sevk edildi.
Elektrik kesintisi ve jeneratör dairesinde çıkan yangın dolayısıyla enerji verilemeyen İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde ekipler soğutma çalışmaları yaptılar. Hastane Başhekimi İbrahim Güler de hastaneye gelerek, itfaiye ve kendi personelinde durumla ilgili bilgiler aldı. İtfaiye yetkilileri hastanenin jeneratörünün uzun süre çalışması dolayısıyla yangın çıktığını, ilk müdahaleyi hastane personelinin yaptığını ve alevlerin çevreye yayılmadan söndürüldüğünü söyledi. Bu arada jeneratör dairesinin hemen yakınında bulunan büyük oksijen tüplerinin bulunması ve yangının buraya sıçramadığı için büyük bir facianın kıl payı atlatıldığı ifade edildi.
Şehir merkezindeki üç mahalleyi karartan Yenişehir Mahallesi’ndeki trafoda ilk etapta arıza bulunamadı. EDAP ekipleri Antakya’dan özel ölçüm cihazı getirtti. Ekiplerin uğraşı sonucunda trafonun dışında yer altı kablolarında arıza meydana geldiği saptandı. EDAŞ arıza onarım şefi Ahmet Karataş, şehir merkezinde üç mahalleyi besleyen trafonun aşırı yüklenmeden dolayı arıza yaptığını, Antakya’dan getirtilen ölçüm cihazı sayesinde arızayı bulduklarını ifade etti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here