Belen’de saatte 30 megavat elektrik üretecek Rüzgâr Enerji Santrallerinin test çalışmalarına başlandığı bildirildi. Güriş Holding, Belen Elektrik Üretim AŞ’nin Şantiye Sorumlusu Mühendis Arda Şeker, yaptığı açıklamada ilçenin Şenbük ve Bakras Mahallelerindeki 2002’de altyapısını, geçen Ağustos ayında da montajını yaptıkları 10 türbinli rüzgâr enerji santralinin 60 milyon avroya mal olduğunu söyledi. Türbinlerde test çalışmasının başladığını, Ekim ayının ilk haftasında elektrik üretimine geçeceklerini ifade eden Şeker, şunları kaydetti:
”Güriş Holding olarak Belen’deki Rüzgar Enerjisi Santrallerinin üretim lisansı 49 yıllığına alındı. Çevre dostu olan rüzgâr enerjisi santrali sayesinde ilçe ve bölge ekonomisine katkı sağlayacağız. Yaklaşık 4 kilometrelik bir güzergahta 10 adet rüzgar enerjisi türbini kuruldu. Şimdi her türbin için 120 saatlik test çalışmalarına başladık. Ekim ayının ilk haftasında santralin geçici kabulü yapılacak. Daha sonra elde edeceğimiz enerjiyi Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye (TEİAŞ) devredeceğiz.”
İskenderun Limanına parçalar halinde getirilen rüzgar enerji tribünlerinin Hatay bölgesinde üç ayrı noktada kurulduğu belirtilirken, bu rüzgar enerjileri sayesinde Hatay’ın enerji sıkıntısını büyük ölçüde azaltacağı belirtildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here