Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda, “Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanemizde Perkutan Nefrolitotomi Yöntemi ile böbrek ameliyatları başarı ile yapılmakta ve hastalar 24 saat sonra ayağa kalkıp, en fazla 15 gün içerisinde işlerine geri dönmektedirler” dedi.
Rektör Canda, MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kullanılmaya başlayan Perkutan Nefrolitotomi yöntemi hakkında bilgiler verdi ve bu yönteminin açık cerrahi yöntemlerine göre pek çok avantaj taşıdığını vurguladı. Rektör Canda, yöntemle ilgili olarak, hastanın sırt bölgesine açılan 1 santimlik kesi ile böbrek içine özel bir endoskop yerleştirildiğini; lazer, ultrason, elektrohidrolik gibi değişik enerji kaynakları kullanılarak böbrek içindeki taşların parçalanarak bir boru içinden dışarı alındığını anlatarak, “Amaç hastayı tamamen taşsız bırakmak. Bu konuda da yüzde 99 oranında başarılı olan bir yöntem.
Ayrıca hastanın nekahet dönemi çok kısa. Ameliyat yapıldıktan 24 saat sonra, hasta ayağa kalkar dolaşır ve bir gün sonra da evine gidebilir. İyileşme süresi 10 ile 15 gün arasında değişir” dedi.
Üroloji Polikliniği hakkında da bilgi veren Rektör Canda “Hastanemiz üroloji polikliniğinde aylık 1000 hasta muayene edilmekte, aylık 25 büyük, 15 orta, 20 küçük ameliyat olmak üzere ortalama 60 ameliyat yapılmaktadır. Kliniğimizde 3 profesör, 1 doçent ve 4 yardımcı doçent olmak üzere 8 öğretim üyesi bulunmaktadır. Endo üroloji, androloji, perkutan nefrolitotomi, üroonkoloji ve çocuk üroloji konularında ayrı ayrı konusunda uzman öğretim üyelerimiz bulunmaktadır. En son Yrd.Doç.Dr. Mehmet İnci, Yrd.Doç.Dr. Mürsel Davarcı tarafından yapılan Perkutan Nefrolitotomi operasyonu ile üniversitemiz hastanesi üroloji kliğinde dünya üzerinde yapılan en modern tekniklerle her türlü ameliyat ve girişim yapılabilmektedir” ifadelerinde bulundu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here