DP İlçe Başkanı Çelenk:

Demokrat Parti ilçe teşkilatı, Başkan Coşkun Çelenk, Başkan Vekili Rızkullah Terbiyeli, yönetim kurulu üyeleri ve DP Belediye Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin’le birlikte “Hayır” sesi verdi. DP ilçe teşkilatında düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Başkan Çelenk konuştu. DP İskenderun İlçe Başkanı Çelenk özetle, “Anayasa ülkenin kurucu yasasıdır. Uzlaşılarak yapılmalıdır. Ancak, öylece milletin güven ve saygısını kazanabilir. AKP, bu temel kuralı tanımıyor. Meclisteki çoğunluğuna dayanarak, her zaman yaptığı gibi ‘dediğim dedik, çaldığım düdük’ diyor. Anayasa konusunda bile milleti kutuplaştırıp, ikiye bölüyor. AK Parti milletten hayat öpücüğü umuyor
AKP 12 Eylül kurumlarını gözü gibi koruyor. İşte AKP’nin koruması altında tuttuğu kurumlardan bir kaçı; baskıcı, güçlü yürütme yani iktidar, halkın siyasi katılımına kapalı ‘sözde demokrasi’, ön seçimsiz ve halka saygısız seçim hukuku, parti içi demokrasiyi olanaksız kılan Siyasi Partiler Yasası, parti liderlerinin atamasıyla oluşan parlamento, liderlerin ağzına bakan milletvekilleri, şimdi daha da kalınlaştırılmak istenen dokunulmazlık zırhı, iktidarın denetimi altındaki RTÜK ve AKP’ye uyumlu hale getirilen YÖK. AKP tükenmiştir. 8 yıldır uyguladığı yanlış politikalarla, yandaşlarını kayırıp zengin, ülkeyi ve milleti ise perişan etmiştir. Şimdi bu referandumla aldatabileceğini sandığı milleten bir hayat öpücüğü ummaktadır. Oysa millet, 12 Eylül 2010’da hayat öpücüğünü AKP’ye değil, ülkesine verecektir. Cumhuriyetimiz, demokrasimiz ve Türkiyemiz için 12 Eylül’de AKP anayasasına ‘hayır’ şeklinde konuştu.

Meclis üyesi Çirkin’den ‘hayır’ çağrısı
Demokrat Parti İskenderun Belediye Meclis Üyesi Ali Kılınç Çirkin de Başkan Çelenk sonrası söz alarak referandumda ‘hayır’ oyu istedi. ‘Hayır’ oyu istemelerinin gerekçelerini örneklerle anlatan DP’li Çirkin, mevcut anayasanın değişmesi halinde Türkiye’nin yakın gelecekte İran gibi olabileceğini ifade etti. 12 Eylül referandumunun önem arz ettiğini belirten DP’li Çirkin, referandumun ülkenin geleceğini çok yakından ilgilendirdiğine vurgu yaptı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + 16 =