Kamu-Sen istişare toplantısı Çanakkale’de yapıldı. Toplantının detaylarına ilişkin açıklamada bulunan Türk Büro-Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu, Başbakan Erdoğan’ın partisinin Isparta mitinginde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için söylediği, “Memur Kemal Efendi” söylemine de tepki gösterdi:
Memurları siyasi malzeme yapmayın

Geçtiğimiz hafta Çanakkale’de gerçekleştirilen Türkiye Kamu-Sen İstişare Toplantısı’na katılan Türk Büro-Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu, toplantıda 2010 yılı 9. dönem toplu görüşmeleri, anayasa değişikliği gibi ülkemizi ve kamu görevlilerini yakından ilgilendiren pek çok konunun ele alındığını kaydetti.
Türkiye Kamu-Sen İstişare Toplantısı, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları, genel merkez yönetim kurulu üyeleri, il temsilcileri ve şube başkanlarının katılımı ile 3-4-5 Ağustos 2010 tarihlerinde Çanakkale’de gerçekleştirildi. Çanakkale’deki geniş katılımlı istişare toplantısının sonuç bildirgesine mercek tutan Türk Büro-Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu, “Kamu görevlilerinin yıllardır birikmiş sorunlarının çözülmesi için en önemli araç olarak gördüğümüz, tüm kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren ve bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek olan toplu görüşme süreci, 15-30 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. Türkiye Kamu-Sen kamu görevlilerinin sorunlarını ve çözüm yollarını ortaya koyan taleplerini ve toplu görüşme stratejisini belirlemiş ve hazırlıklarını tamamlamıştır. 12 Eylül günü yapılacak olan referandumla oylanacak anayasa değişiklik metni, vatandaşlarımızın talepleri göz ardı edilerek, sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili tarafların görüşlerine başvurulmadan tek taraflı olan hazırlanmış ve vatandaşlarımıza dayatılmış bir metindir. Bu nedenle eksiklikler, yanlışlar ve çelişkiler yumağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Anayasa değişiklik paketinin daha önce siyasi irade tarafından kaldırılması gerektiği yolunda açıklamalar yapılan ‘YÖK’, en temel insani haklardan olan eğitimde fırsat eşitliğinin ve eğitim özgürlüğünün önünde engel olarak görülen ‘türban’ ve yolsuzluk ve çürümüşlüğün kaynağı olarak kabul edilen ‘dokunulmazlıklar’ konularına çözüm getirmemesi, büyük eksiklik olarak görülmektedir. Sendikal hakları arttırdığı, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırdığı iddia edilen değişiklik paketiyle sendikaların üyeleri adına dava açma hakkı dahi ellerinden alınarak, örgütlü toplum, tam anlamıyla yok edilmek istenmektedir. Demokrasinin sözde kaldığı, diyalog mekanizmasının tahrip edildiği, toplu görüşme sürecinde kanunların dahi ihlal edildiği bir ortamda siyasi iktidarın toplu sözleşme hükümlerine uygulanacağına dair hiçbir inancımız kalmamıştır. Bu nedenle anayasada yapılacak değişiklikle kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanınacağı söylemi de kanunları dahi uygulamaktan imtina eden iktidar nedeniyle bizler için hiçbir anlam ifade etmemektedir. Kaldı ki yapılacak değişikliklerle birlikte sendikal hakların geriye gideceği de açıktır. Siyasal iktidar 8 yıldır toplu görüşme nezdinde verdiği samimiyet ve dürüstlük sınavında sınıfta kalmıştır. Bu yıl gerçekleştirilecek olan toplu görüşmeler, referandum öncesinde siyasi irade için son ve çetin bir sınav olacaktır. Gerek anayasa değişikliğinin hazırlanma sürecinde yaşanılan çarpıklıklar, gerek yukarıda tespiti yapılan eksiklik ve yanlışlar, gerekse siyasal iktidarın memurlara karşı bugüne kadarki taraflı, baskıcı ve kanunları hiçe sayan tutumu nedeniyle Türkiye Kamu-Sen, üyelerinin sağ duyusuna güvenerek, kişisel görüş ve hür iradelerine saygı çerçevesinde anayasa değişikliğine ‘hayır’ demektedir” şeklinde görüş ortaya koydu.

“BAŞBAKANIN SÖZLERİNİ KAMUOYUNUN
VİCDANINA BIRAKIYORUZ”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Isparta mitinginde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için söylediği, “Memur Kemal Efendi” benzetmesi için de tepki gösteren Türk Büro-Sen Hatay Şube Başkanı Muratoğlu, ”Başbakan Erdoğan’ın “Memur Kemal Efendi” sözü ile binlerce memura haksızlık ettiğini düşünüyoruz. Memurları Anayasa tartışmalarında kimse malzeme yapma hakkına sahip değildir. Ümit ediyorum ki, sayın Başbakan bu sözlerini en kısa sürede düzeltir. Başbakanın mesai arkadaşları da memurdur. Sayın Başbakan’ı bu söylemini düzeltmesini ve özür dilemesini bekliyoruz. Bu sözleri kamuoyu vicdanı da değerlendirecektir” şeklinde görüş bildirdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + 11 =