Avukat Mevlüt Dudu, 26 maddelik referandum paketinde HSYK ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısını ve üye seçimini değiştiren maddelerin iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı ve ekledi:

Şehrimizin tanınmış avukatlarından Mevlüt Dudu yazılı bir açıklama ile 12 Eylül’de gerçekleştirilecek referandumun bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek, “Hayır” tercihinin çıkması durumunda ülkenin yeni bir siyasi döneme gireceğini ifade etti. “Değişikliği istenilen Anayasa maddelerindeki araya sıkıştırılmış ve üstü 24 maddeyle süslenmiş 2 kritik madde, yargının tamamen siyasallaştırılması anlamına geliyor” diyen Mevlüt Dudu, AK Parti’nin her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’yi ayrıştırmaya yönelik hamleleri olduğunu ifade etti. Avukat Dudu, “AKP iktidarı 8 yıldır her konuda ayrıştırma yaparak, Türkiye’yi kutuplaştırmaya sürüklemiştir. Son olarak Anayasa değişikliğinde de bu hamleyi yapmaktadır. Anayasa değişikliğine evet diyenlerin demokrasiyi benimsediğini, hayır diyenlerin ise darbeci ve statükocu olduğu izlenimi vermektedir. AKP mitinglerinin tümünde kritik 2 maddeye değindiğini de göremezsiniz. 12 Eylül 1980’de yaşananları sıralayıp, sanki o ihtilalden bir hesap sorma gibi yeni paketi milletin önüne sürmektedir. Meclisteki ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partileri ilk görüşmelerde bu iki maddeyi çıkartarak oylamaya sunulması ve destek olma sözü vermesine rağmen, AKP iktidarı gerçek niyetini kanıtlarcasına buna yanaşmamıştır. Böyle bir durumda referanduma gidilerek milletin cebinden çıkan paralarla 140 milyon lira üzerinde bir külfetle AKP’nin emellerini gerçekleştirecek maddeler oylamaya sunulmuştur” dedi.
AK Parti’nin millete 24 madde üzerinden duygu sömürüsü yaptığını da belirten Avukat Mevlüt Dudu, “26 maddelik referandum paketinde 2 madde hariç diğer tüm maddelere bu millet evet diyor. Ancak ısrarla HSYK ve Anayasa Mahkemesi’nin yapısını ve üye seçimini değiştiren iki maddeyi kabul ettirmek için böyle bir yola başvurulmuştur. Yargının bağımsız olması ve hiçbir siyasi etki altında olmaması gerekir. Çünkü yargı sistemine siyasetin girmesi demek ülkenin adalet dengelerinin bozulmasına neden olur. AKP iktidarı ele geçiremediği kurumları da tek tek kuşatmak adına hamleler yapmaktadır. Yargıyı da ele geçirme hamlesi 12 Eylül’de oylanacak Anayasa değişikliğidir. Milletimiz diğer 24 maddeden çok kritik 2 maddeyi iyi bilmeli ve araştırmalıdır. Bu Anayasa paketi AKP’nin süsleyip aktardığı diğer maddelerden ibaret değildir. Sağduyulu Türk Milleti yargının siyasallaşmasına asla izin vermeyecektir. Genel seçimler sürecine de girdiğimiz bu ortamda 8 yıllık AKP iktidarına ilk halk uyarısını yapmak için referandumda hayır” ifadesinde bulundu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here