İskenderun limanına demirleyen Mavi Marmara gemisinde uzman ekipler tarafından bomba ve radyasyon araması yapılıyor. Gemi çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.
Geminin çevresine güvenlik şeridi çekildi. Sahil güvenlik ekipleri de denizden gemiye kimseyi yaklaştırmadı.
İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla gemiye binen uzman ekipler dedektör köpekler yardımı ile bomba aradı.
İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, İskenderun Emniyet Müdürü Yusuf Cinel’in yanı sıra diğer uzman ekipler gemiye girdi ve gemi içerisinde ve dışında geniş güvenlik önlemleri alındı.
Arama süresince liman çevresinde İskenderun Sahil Güvenliğine bağlı askerlerde de hücum botlarla sürekli gezerek çevrede kuş uçurtmadılar.
Mavi Marmara gemisinde araştırma ve incelemelerin 3 gün sürebileceği öğrenildi. Bu arada, bomba uzmanı ekiplerin ardından, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan ve 3 savcı da gemilerde incelemelere başladı.
İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan başkanlığındaki 3 savcı, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Oruç ve yetkililerle limanda bulunan “Mavi Marmara” gemisinin olduğu bölüme gitti.
Gemide dedektör köpek “Cesy”nin de katıldığı arama çalışmaları ve radyasyonla ilgili ölçümlerin ardından herhangi bir olumsuz yaşanmaması üzerine “Mavi Marmara” gemisinin kaptanı Mahmut Tural, gemiye çıktı. Acente firması sahibi Murat Taş da yetkililere bilgi verdi. Daha sonra Başsavcı Ercan ve savcılarla İHH yetkilileri incelemede bulunmak üzere gemiye çıktı.
Bu arada görevli ekipler, gemilerle ilgili görüntüleme çalışmalarını sürdürürken, sahil güvenlik görevlilerinin de geniş önlem aldığı ve denizde botlarla tur attıkları görüldü.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here