İTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu, Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme Projesi’nin Avrupa Birliği tarafından kabul edildiğini müjdeledi. Bayanlara yönelik istihdam amaçlı eğitim
İTSO binasında gerçekleştirilen basın toplantısına İTSO Başkanvekilleri Müfit Tennioğlu ve Sanem Akpınar, İTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay ve Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı katıldı.
12 ay sürecek olan proje süresince kursiyer bayanların günde 8 Avro ücret kazanacağına işaret eden Tennioğlu, “İlçemiz sınırları içerisinde gerçekleştirilmek üzere kadın istihdamının desteklenmesi hibe programı çerçevesinde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu eğitmenlerinin danışmanlığında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmek üzere hazırlanan ‘Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Geliştirme Projesi’ (TUSKİP) 28.07.2010 tarihinde Avrupa Birliği tarafından kabul edilerek imza altına alınmıştır. 198.624 Avro bütçe ile kabul edilen ve odamız tarafından yürütülen proje ile işsiz kadınların iş bulabilmelerine imkan sağlayacak mesleki eğitimlerin verilmesi ve turizm sektöründe işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikte kalifiye eleman yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. 12 ay sürecek olan projemizde 15 kişi mutfak, 10 kişi yiyecek ve içecek, 15 kişi ön büro hizmetleri olmak üzere 3 branşta toplam 40 bayan, istihdam amaçlı eğitime tabi tutulacaktır. Kursiyerlerimiz 5 ay teorik ve 3 ay da işbaşı eğitimi (staj) olmak üzere 8 ay eğitim göreceklerdir. Kursiyerlerimiz 8 aylık eğitim süreci esnasında istihdama dönük bilgiler edinirken, aynı zamanda eğitime katıldıkları gün başına 8 Avro ücret de kazanmış olacaklardır” diye konuştu.
İTSO Başkanvekili Sanem Akpınar da, projenin mesleki eğitimin başlangıcından itibaren istihdam olanaklarına ortam hazırlanırken daha etkin, nitelikli ve girişimci kadın bireyler yetiştirilmiş olunacağına dikkat çekti.
Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı da, proje kapsamında kursiyer başvurularının eylül ayı itibariyle ilanen duyurulacak olup, başvuru kayıtlarının oda bünyesinde oluşturulan koordinasyon merkezinde görevli kişiler tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.
Son olarak konuşan İTSO Meclis Başkanı Mehmet Binbay ise, Ticaret ve Sanayi Odası olarak toplum yararını gözeten çalışmalarda bulunduklarını ve nitelikli işgücü oranını arttırmayı amaçladıklarının altını çizdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 4 =