İskenderun Mesleki Eğitim Merkezi’nin “Motorlu araçların arıza teşhisinde kullanılan teknolojilerin incelenmesi” isimli Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi kabul edildi. Projenin yurt içi ve yurt dışı ortakların katılımı ile gerçekleşeceği belirtilirken, Madeni İşler Odası ve bazı özel otomotiv sektör temsilcileri de projenin yurt içi sosyal ortakları oldu.Otomotivcilere Almanya yolu gözüktü
İskenderun Sanayi Sitesi’nde düzenlenen toplantıda hafta sonu Almanya’ya gidecek olan 15 katılımcı personel ile birlikte İskenderun Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Vekili Bestami Çelebi, Madeni İşler Odası Başkanı Ahmet Çardaklı, Almanya’daki program hakkında bilgiler verdiler.
İskenderun Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Vekili Bestami Çelebi, İskenderun Sanayi Sitesi’nde çalışan çeşitli iş kollarındaki kişilerin üç hafta süre ile mesleki eğitim görecekleri ve Avrupa Birliği’nden masraflarının karşılanacağını belirterek, “29 bin 250 Avro bütçe ile desteklenen projemiz otomotiv elektroniği alanına yöneliktir. 15 kişilik yeni mezun, yeni işe başlamış veya iş arayan otomotiv ve elektronik elemanının mesleki olarak güçlenmesi, dil ve kültürel olarak gelişmesi hedeflenmektedir. Projemiz 15 katılımcı ile Almanya’nın Recklinghousen şehrinde uygulanacaktır. Projemizin yurtdışı ortakları 3A Education ve KFZ-KURT E.K.da oto elektroniği alanında diagnostik test cihazları ile uygulamalar yapılacaktır. Bu uygulamalarla arıza, bakım ve onarımların diagnostik cihazları ile profesyonelce yapılmasını sağlayacak bilgi ve beceriye sahip olan çalışanların yetişmesi sağlanacaktır” dedi. Ardından söz alan İskenderun Madeni İşler Odası Başkanı Ahmet Çardaklı ise, böylesi projelerin her zaman arkasında olduklarını ve Almanya’ya gidecek olan sanayi çalışanlarına her zaman destek olmaya hazır olduklarını söyledi.
Almanya’da üç hafta ile Almanya’da eğitim görevleri için son derece mutlu olduklarını söyleyen elektronik bölümü mezunu Fatma Yakışan, “Bizlere bu imkanı sağlayan Mesleki Eğitim Merkezi’ne teşekkür ediyoruz ve bu eğitimin oldukça faydalı geçeceğine inanıyoruz” dedi. Oto elektronik teknisyeni olarak Almanya’ya gideceğini söyleyen Bekir Eraslan ise, Almanya’da teknik ve teorik olarak daha gelişmiş programlar göreceğini, bu kursun ise meslek hayatının dönüm noktası olabileceğine dikkat çekti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 4 =