Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği (HESOB) ev sahipliğinde Antakya’da Ottoman Palace Otel’de düzenlenen TESK İstişare Değerlendirme Toplantısında konuşma yapan HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, tüm oda başkanlarımızla, esnafımızın hizmetindeyiz. Oda başkanlarımız ve esnafımızla birlikte Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’in destekçisiyiz, arkasındayız” dedi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ise, esnaf ve sanatkârın yaşadığı sıkıntılı değişim ve dönüşüm sürecinde devletten ve siyasilerden destek göremediklerinden yakındı. “Esnafımız haksız rekabete uğramak istemiyor” diyen Palandöken, siyasilerin esnafa akıl vermekten vazgeçmelerini önerdi. “Bir araya gelip memleket meselelerini konuşamayan siyasiler esnafa akıl vermekten vazgeçsin, çözüm yollarına baksın” diyen Palandöken “bize hak ettiğimiz değeri vermeyenlere, yekvücut halinde gerekli tepkiyi ortak akılla ortaya koyacağız. Esnafı yeşil karta muhtaç edenlere tepkimizi demokratik yollarda göstereceğiz. Hükümetin ve siyasilerin ortak hareket ederek esnafı teşviklerden yararlandırmasını bekliyoruz. Esnaf rahatlarsa, ekonomi ve istihdam da canlanır. Bizleri Avrupa ile yarıştırmak isteyenler; önce bizlere Avrupa’daki esnafın imkânlarını sunmalı. Avrupa’da en güzel teşviklerden ilk önce esnaf yararlanıyor. Bu imkânları bize sunmayanlar, bizi kimseyle yarışa koşmasın. 2milyon esnaf, 20milyon nüfus demek, bu insanlara yazık, sıkıntıları gidermek için ortak akıl şart” diye konuştu.
Vatandaşların alış-verişini küçük esnaftan yapmasını öneren Palandöken, siyasilere ve hükümete “esnafın üzerindeki yükü kaldırın” mesajı vererek “SGK Priminin taksitlendirilmesi gerektiğini, elektrikte indirim olması gerektiğini, araçlarda ÖTV indirimi istediklerini ve esnafa özel teşviklerin gündeme getirilmesini beklediklerini söyledi.

PALANDÖKEN: DİNLERİN, MEDENİYETLERİN VE KÜLTÜRLERİN ORTAK ZEMİNİNİN OLUŞTUĞU BİR İLDEYİZ.
Hatay’ın her anlamda muhteşem bir il olduğunu da söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’nin dört bir yanından gelen oda başkanlarına “dinlerin, medeniyetlerin ve kültürlerin ortak zemininin oluştuğu bir ildesiniz” diye hitap etti. Hatay’ı, Ülkenin ekonomisi en düzgün ve istikrarlı bir ili olarak değerlendiren Palandöken, tarihiyle, doğasıyla, yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle, bir yılda üç ürünün alındığı amik ovasıyla, ülkenin en verimli topraklarıyla Hatay’ın çok özel bir il olduğunu ifade etti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here