Tosçelik 1 numara

Tosyalı Holding bünyesindeki Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş., İSO tarafından her yıl açıklanan “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu” listesinde geçen yıla göre 36 basamak birden yükselerek, bu yıl 45. sırada konumlandı
Tosçelik 1 numara
“Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması sonuçları, İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
İSO’nun 42 yıldır aralıksız olarak hazırladığı ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük tarafından açıklanan ”Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2009 yılı sonuçlarına göre, satış vergileri hariç net üretimden satışlar alanında 775.444.881 TL’lik rakamla Tosyalı Holding bünyesinde bulunan Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. 45. sırada yer aldı. 2008 yılında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu kategorisinde 81. sırada konumlanan Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi, müthiş bir atılım yaparak sanayinin devler liginde 36 sıra birden yükseldi. Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi’nin küresel finansal krize rağmen sanayinin devler liginde 36 basamak birden yükselerek 45. sırada konumlanması, değişen dünya şartlarına uyum sağlayan dinamizmi ve çağdaş yönetim anlayışının bir sonucu olarak değerlendirildi.
Tosyalı Holding bünyesindeki bir diğer şirket olan Tosyalı Demir Çelik Sanayi A.Ş. de İSO’nun 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde bu yıl 151. sırada yer aldı.

HER ALANDA YATIRIM
Tosyalı Holding şirketlerinde doğrudan 5 bin kişi istihdam edilmekte olup, yan sanayi ile bu rakam 15 bin kişinin istihdamına olanak sağlamaktadır.
Bugüne kadar sadece sanayi yatırımlarıyla yetinmeyen Tosyalı Holding, İskenderun’da eğitim camiasına Tosçelik Fen Lisesi’ni, sağlık alanına da Hacı Şerif Tosyalı Sağlık Ocağı’nı kazandırmıştır. Bilindiği gibi Tosçelik Fen Lisesi ilk mezunlarını verdiği bir dönemde, 2010 LYS’de Tosçelik Fen Lisesi öğrencisi Aykut Demirel ile Türkiye 4.’lüğü elde etme başarısı göstermiştir. Ayrıca İskenderun’da sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kimsesiz çocukların şefkat ortamında hayata hazırlanabileceği ‘Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri Projesi’ tamamlanmış olup, devlet bakanlarının katılımıyla da törenle inşasına başlanmıştır. Öte yandan Osmaniye’de de bir sosyal bilimler lisesi ile bir kapalı spor salonunun protokolü Osmaniye Valiliği ile imzalanmış olup, her iki projede kısa bir süreçte yapımı tamamlanıp ülkemize ve bölgemize kazandırılacaktır.
Açılışı geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleştirilen Tosçelik Osmaniye Yapısal ve Yassı Çelik Entegre Tesisleri de Türkiye Cumhuriyeti’nin özel sektörü tarafından sıfırdan yüzde 100 yerli sermaye ile yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olup, bu yatırımın tamamlanmasıyla Tosyalı Grubu, hammaddeden son ürün olan boru profil üretimine kadar tüm ürünleri aynı çatı altında üretebilen Türkiye’deki ilk, dünyadaki sayılı tesislerden biri olmuştur. Tosçelik Osmaniye Tesisleri’nin Türkiye’nin cari açığının azalmasına 1 milyar dolar katkıda bulunması bekleniyor.

Önceki İçerikMHP’li meclis üyesi neden hemen serbest bırakıldı?
Sonraki İçerikKaldırın artık şu beton çiçeklikleri!