Dörtyol’daki gelişmeler geçmiş kaos planlarını hatırlattı. 4 polisin şehit edillmesi sonrası yaşanan olaylarda arabası kullanılan MHP’li Kılıç, öncesi jandarma istihbaratla görüşmüş, gözaltındakilerin biri uzman çavuş!
Dörtyol’daki son gelişmeler geçmiş kaos planlarını hatırlattı. Gözaltına alınan bir kişinin asker oluşu ve saldırıdan saatler önce yaşanan görüşmeler yeni bir karanlık senaryo izlenimi yarattı
Dörtyol ilçesinde 4 polisin şehit edilmesiyle başlayan ve bölgeyi karıştıran olayların altından Şemdinli’de Umut Kitabevi’nin bombalanmasına benzer izler çıktı. Saldırıdan provokasyona kadar her adımda sivil giyimli üç şahsın etkinliği tespit edildi. Gözaltına alınan Ahmet Büyük isimli kişi de uzman çavuş çıktı. Saldırının yapıldığı Passat’ın sahibi MHP Belediye Başkanvekili ve PM Üyesi Bestami Kılıç ’ın rehin alınmasıyla ilgili anlattıkları da çelişkili.

MHP’Lİ KILIÇ BULUŞMAŞI DOĞRULADI
Olaylardan sonra Hatay İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat birimlerince hazırlanarak 2.Ordu Komutanlığı’na gönderilen rapordaki bilgilere star ulaştı. Raporda, “Olay günü Kozludere’deki Maden Ocağı’nda 14:00’de Isuzu kamyonetle Jandarma İstihbarat Şube’de çalışan biri astsubay iki uzman çavuş Bestami Kılıç’la buluştu. Kılıç buradan ayrılınca rehin alınarak Passat marka aracına el koyuldu” bilgisi yer aldı. star’a konuşan Kılıç, “Saat 14.00 sıralarında Paşa Yaylası’ndaki evime doğru gidiyordum. Yolda askerlerle karşılaştım. Tanıdığım askerlerdi. Bir süre birbirimize hal hatır sorduk. İlçeye dönerken rehin alındım. Beni serbest bıraktıklarında Yayla evine gelip kıyafetlerimi değiştirdikten sonra hemen ilçedeki Jandarma’ya giderek olayı anlattım” diye konuştu.

NEDEN SERBEST BIRAKILDI?
MHP’lı Kılıç’ın Jandarma İstihbaratçılarla buluşmasından hemen sonra aracının gasp edilmesinin İstihbaratçıların fark ememesi şüphe çekti. Teröristlerin arkada iz bırakırcasına Kılıç’ı sağ bırakmaları ve nasıl kurtulduğu da henüz netleştirilemedi. Kılıç’ın serbest kalınca önce Jandarmaya gitmesi de dikkat çekerken telefon görüşmeleri de mercek altına alındı.

DUR İHTARINA UYULMAYIŞI OYUNUN PARÇASI MI?
4 Polisin şehit olduğu saldırının bir saat ardından 19:30’da sivil kıyafetli üç şahsın bulunduğu 63 ZN 134 plakalı Renault Broadway marka araç, ters yöne girip hızla ilerlerken polisin dur ihtarına uymadı. Polis ateşi sonucunda araçtakilerden Mehmet Bozkurt yaralandı. Şahısların polisleri şehit eden kişiler olduğu dedikodusu hızla yayıldı. 5 bin kişi Emniyet binasının önünde toplandı. Akıllara Şemdinli’de yaşanan bombalama olayını getiren olay öncesi MHP’li Kılıç’la buluşan üç istihbarat personelinin görev emri olup olmadığı, buluşmanın gerçekleştirilme sebebi, görüşmenin içeriği, olay yerine sivil kıyafetle gidip gitmedikleri ve olay günü 14.30-19.30 nerede bulundukları cevap bekleyen sorular arasında. Üç istihbarat personelinin Bestami Kılıç’la görüşmeye gittiği ISUZU marka aracın plakası da araştırılıyor. Aracın Jandarmaya ait olması da ihtimaller arasında. Polisten teslim alındıktan sonra adeta sır olan Broadway marka araçtaki kimliği tespit edilen Mehmet Bozkurt ve diğer iki kişi hakkında da şüpheler sürüyor.

PROVOKATÖR MUVAZZAF UZMAN ÇAVUŞ!
MHP’li Bestami Kılıç’la görüşmeye gelen istihbarat personeli, eylemi gerçekleştirenler ve ters yöne girip polisin dur ihtarına uymayarak yakalanan kişilerin tamamı sivil ve üç kişi. Bu kişilerin aynı kişiler olma ihtimali üzerinde duruluyor. Saldırının kapalı kasa bir kamyonetten yapıldığı bilgisi de şaşırtıcı bilgilerden. Önceki gün polis protesto eylemi yapan grup içinde kalabalığı yönlendiren birini tespit etti. Ahmet Büyük isimli şahıs, kendisini MİT görevlisi olarak tanıttı. Uzman Çavuş olduğu belirlenen Büyük, Jandarmaya teslim edilmesinin ardından serbest kaldı.. Büyük, Bingöl 49. Piyade Tugay Komutanlığı’nda görev yapıyor.

‘BAŞKANIN ARACI’ PARTİYİ ZORA SOKTU
Dörtyol’da 4 polisi şehit eden teröristlerin kullandığı aracın MHP’li Payas Belediye Başkanvekili Bestami Kılıç’a ait olduğu iddiası MHP’yi zor durumda bıraktı. Meclis’te gazetecilerin sorularını cevaplayan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, iddiaların yargı sürecinde ortaya çıkacağını belirterek, “Biraz sabırlı olmamız gerekiyor” dedi. MHP Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin’le ilgili iddiaları yanıtladı. Turan Çirkin, “Partimiz Hatay’da olayları yatıştırmaya ve vatandaşı teskin etmek için ellerinden gelen gayreti göstermektedir” dedi. Şefik Çirkin ise, Dörtyol’da derin bir provokasyon olduğunu belirterek, olayları durdurmaya çalıştıklarını söyledi.

MHP İNCELEME İÇİN KOMİSYON KURDU
MHP, Hatay Dörtyol ve Bursa İnegöl’deki olayların ardından teşkilatların olaylara karışıp karışmadığını, provokatör kullanılıp kullanılmadığını belirlemek üzere komisyon kurdu. Komisyonlar bölgeye giderek inceleme yapacak ve rapor hazırlayacak. Hatay Dörtyol’daki olayları araştırmak üzere oluşturulan heyette, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekili Recai Yıldırım başkanlığında Turan Çirkin, Behiç Çelik ve Hasan Özdemir; Bursa İnegöl’deki olayları araştırmak üzere oluşturulan heyette de Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman başkanlığında Alim Işık, Balıkesir milletvekili Ahmet Duran Bulut ve Beytullah Asil bulunuyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here