Suriye ile vizelerin kalkmasıyla sınır bölgesindeki kentlerde ekonomi canlandı. Talep artarken Hatay, Gaziantep ve Mersin, Türkiye’de en çok otomobil satan ilk 10 kent arasına girdi. Oto satışı sınırı aşarak Suriye’ye kaydı.
Türkiye’nin komşu Suriye ile vizeleri kaldırması sınır kentlerinde turizmden tekstile, gıdadan otomotive her türlü sektörde canlılığa neden oldu. İlk 6 ayda Türkiye’ye giriş yapan Suriyeliler’in sayısı yüzde 90 artarken, özellikle Hatay, Gaziantep ve Mersin ekonomisinde gözle görülür bir canlanma yaşanıyor. Bu ekonomik canlılık ise en çok otomotivcilerin yüzünü güldürüyor. Satılan otomobil sayısı artarken, vizenin kaldırılmasıyla Gaziantep, Hatay ve Mersin Türkiye’de en çok otomobil satılan 10 kent arasına girmeye başladı. Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesi eskisi gibi otomobil fiyatlarını cazip olmaktan çıkarsa da Suriye’de bulunmayan bazı lüks markalara talep devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, Gaziantep Aralık 2009’dan itibaren en çok otomobil satılan 9’uncu kent oldu. Ocak 2010’da Gaziantep bir basamak yükselerek, Hatay ile 8’inciliği paylaştı.
TUİK verilerine göre, şubatta İstanbul yüzde 38.3 ile ilk sırayı alırken, Ankara yüzde 8.2, İzmir yüzde 5.7, Antalya yüzde 3.6, Bursa yüzde 3.4, Adana yüzde 2.9, Mersin yüzde 2.2, Konya yüzde 1.7, Hatay yüzde 1.7, Gaziantep yüzde 1.6 ile onuncu oldu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here