MKÜ Rektörü Canda: “AB destekli projelere katkı sağlıyoruz”

0
701

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Hatay’da uygulanan tüm AB destekli projelere katkı verdiklerini söyledi.
Canda, merkeze bağlı Ovakent beldesine düzenlediği çalışma gezisinde, beldenin Hatay’ın renklerinden olduğunu ifade etti.MKÜ Rektörü Canda: “AB destekli projelere katkı sağlıyoruz”
Köyde Afganistan’dan gelenlerin ağırlıklı yaşadığını hatırlatan Canda, insanların gelenek ve göreneklerini yaşattıklarını kaydettiği konuşmasında; “Bu gezimizin amacı hem tanışmak, hem de sorunlarını yakından görmektir. Ovakent’in zenginleşmesi için değişik çalışmalar yapılabilir. Bunların başında Orta Asya Türk kültürünü yansıtan kültürel değerlerin öne çıkarılmasıdır. Kültür turizmi başlatılabilir. El sanatların satıldığı işyerleri, Orta Asya yemeklerinin sunulduğu işyerleri yapılarak insanların ziyareti sağlanabilir.
Beldenin kalkınması için değişik kamu kurumlarından yararlanılabilir. AB, Kırsal Kalkınma Ajansı projelerinden ve MKÜ’den proje hazırlığı için destek alınarak beldenin gelişmesi, zenginleşmesi sağlanabilir. Üniversite olarak Hatay’da uygulanan tüm AB destekli projelere katkı veriyoruz” ifadelerini kullandı.
Canda, beldenin en büyük sorununun lise bulunmaması nedeniyle kızların okula gidememesi olduğunu belirterek, ”Ovakent’te lise açılmalıdır. Tüm olanaklarımızla bu beldemizin kültürel açıdan tanınmasına çalışacağız” dedi. Gezi sırasında Özbek geleneklerine göre yapılan düğün ziyaret edildi. Düğün sahibi tarafından konuklara Özbek pilavı sunuldu.
Çalışma gezisine eski Judo Federasyonu Başkanlarından Prof. Dr. İbrahim Öztek, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz, 1. Uluslararası Aba güreşleri turnuvasına katılan Türkmenistanlı sporcular ve üniversite yöneticileri katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + 2 =