Kız Meslek Lisesi’ne derin takip

0
431

Gazeteniz Güney’in 02 Temmuz 2010 tarihli sayısında “Kız Meslek Lisesi’nde neler oluyor?” başlıklı haberde, İskenderun Kız Meslek Lisesi’nde okul idarecilerinin hem öğretmenlere hem de öğrencilere psikolojik baskı uyguladığı yönündeki iddiaların Milli Eğitim camiasında alttan alta tartışıldığına yer vermiştik. Haberimizle ilgili eski adıyla İskenderun Kız Meslek Lisesi, yeni adıyla İskenderun Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi’nin Müdür Yardımcısı Nalan Yılmaz, gazetemize noter aracılığıyla bir tekzip yazısı göndermiştir. Okulun Müdür Yardımcısı Nalan Yılmaz imzasıyla gönderilen tekzip yazısının bazı bölümlerinde, “Hiçbir öğretmen ve öğrenci tarafımızdan aşağılanmadığı gibi psikolojik baskı da görmemiştir. Somut bir bilgi, belge bulunmayan, gerçek olgulara dayanmayan haberiniz gerçeğe uygun olmadığından hukuka aykırı olup, haberdeki iddialar ile ilgili bugüne kadar yapılmış bir şikayet dahi bulunmamaktadır” ifadeleri yer alıyor.

BEREKETOĞLU’NDAN YÜKSEK DUYARLILIK
Tekzip metninde haberimizin somut bir bilgi ve belgeye dayanmadığı iddia ediliyordu. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, Kız Meslek Lisesi’yle ilgili iddiaların yer aldığı haber 02 Temmuz 2010 tarihinde gazetemizde yayınlanmıştır. İşin ilginç yönü 25 Haziran 2010 tarihli, 685-10157 sayılı İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrittin Bereketoğlu imzasıyla İskenderun Kız Meslek Lisesi’nde öğrenci ve öğretmenlere okul idarecilerinin baskı yaptığı yönündeki iddiaların araştırılması için inceleme izni verilmiştir. 01 Temmuz 2010 tarihinde, yani haberimizin yayınlandığı 02 Temmuz tarihinden bir gün önce, İskenderun Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Nalan Yılmaz, okuldaki iddialarla ilgili yazılı ifade vermiş ve ifade tutanağını da imzalamıştır.
Kız Meslek Lisesi’ne derin takip
SORUYORUZ:
Hem okulla ilgili iddialar var, yazılı ifade verip altına imza atacaksınız, sonra da haberdeki iddialarla ilgili bugüne kadar yapılmış bir şikayet dahi bulunmadığını ileri süreceksiniz? Bırakın şikayeti, okulla ilgili haberimizin yayınladığı tarihten bir hafta önce bizzat İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrittin Bereketoğlu imzalı okuldaki iddialarla ilgili araştırma başlatılması istenmiş ve 1 Temmuz tarihinde de müdür yardımcısı Nalan Yılmaz, idareciler tarafından öğretmen ve öğrencilere baskı yapıldığı yönündeki iddialara yönelik yazılı ifade vermiş ve tutanağın altına imza atmıştır.
Bir kamu görevlisi olan İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrittin Bereketoğlu’nun okuldaki iddialara ilişkin araştırma yazısı ya da gazetemize tekzip yazısı gönderen İskenderun Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Nalan Yılmaz’ın bizzat imzası bulunan 1 Temmuz 2010 tarihli yazılı ifade tutanağının varlığını sayın Nalan Yılmaz’a hatırlatmak isteriz.
Söz konusu haberimizde hiçbir kasıt bulunmamaktadır. Amacımız sadece bazı velilerden gelen talep doğrultusunda okuldaki baskı iddialarına yanıt aramaktı. Okulda öğrencilere ve öğretmenlere yönelik psikolojik baskı uygulandığı yönündeki iddiaları araştırmak Milli Eğitim görevlilerinin işidir. Biz toplumun genelini ilgilendiren bir konuda belgelere dayanan haberimizi 02 Temmuz tarihinde kamuoyuyla paylaştık. Bugüne kadar yaptığımız tüm haberler, belgelere ve somut olaylara dayanmıştır. Bundan sonra da basın ilkeleri doğrultusunda haber yaparak kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirme misyonumuzu sürdüreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + 15 =