Ana Sayfa Genel Başbakan 12 Eylül’le hesaplaşma derdinde değil

Başbakan 12 Eylül’le hesaplaşma derdinde değil

MHP İlçe Başkanı Gül:

Türkiye’de tüm siyasi partiler 12 Eylül’de yapılacak olan referandumuna kilitlenirken, sokaktaki vatandaş da referandum da ‘evet mi yoksa hayır mı’ diyeceğinin yanıtını arıyor. MHP İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül, haber ekibimize yaptığı açıklamada, 12 Eylül’de yapılacak referandumla ilgili açıklamada bulundu.
MHP İlçe Başkanı İbrahim Gül, yaptığı açıklamasında anayasaların insanların yaşam biçimleri ve ihtiyaçlarının değiştikçe mutlaka değiştirilmesi gereken kanunlar olduğuna dikkat çekerek, 12 Eylül’deki referanduma hayır oyu vereceklerini kaydetti. Gül, “Bizler ve vatandaşlarımızın ihtiyaçları değişmiştir. Yeni bir anayasa düzenlemesi mutlaka yapılmalıdır. Ancak 12 Eylül’de yapılan anayasa değişiklik paketinin içerisinde bulunan 26 maddelik referandumda insanların ne özgürlüklerini fazlalaştıracak ne de yoksulluklarına çare olacak hiçbir maddenin bulunmadığı tespit edilmiştir. Sadece iktidarın kendi kendini korumaya almak ve iktidarın Anayasa Mahkemesi’ni ele geçirme girişiminden öte bir anayasa değişikliği olmadığından dolayı, Milliyetçi Hareket Partisi bu anayasa değişikliğine hayır oyu kullanacaktır. MHP’nin hayır oyu kullanmasının sebeplerinden bir tanesi de AKP’nin her yerde biz 12 Eylül darbesini yapanlarla hesaplaşacağız demesi ve bunu da darbecilerle hesaplaşma günü olarak anlatması bizim içimize sinmemektedir.12 Eylül’ü yaşımız gereği kitaplardan okuduk ve büyüklerimizden dinledik. Ama baktığımız zaman AKP’lilerin 12 Eylül darbesinde hiç birinin darbe görmediğini, işkence çekmediğini görmekteyiz” dedi.
12 Eylül şartlarında Milli Görüş gömleğinden olanların hiçbirinin tutuklanmadığını, idam edilmediğini ve eziyet çekmediğine vurgu yapan MHP İlçe Başkanı Gül, “Başbakan Erdoğan, 12 Eylül’le hesaplaşma derdinde değil; çünkü hesaplaşacağı bir şey yok. 12 Eylül 1980 darbesini yapanlarla ilgili Amerika bizim çocuklarımız tabirini kullanmıştı. Bugün ki AKP iktidarı da 12 Eylül’ü yapanlar gibi Amerikan uşaklarıdırlar. Zaten geriye dönüp tarihe baktığımız zaman darbeden sonra mevcut iktidarın Tayyip Erdoğan’ın gelmiş olduğu siyasi kültür darbeden sonra gelen kültürdür. Darbeler Tayyip Erdoğan gibilerin önünü açmıştır ve Tayyip Erdoğan’da 12 Eylül çocuğudur. Başbakan yaptığı konuşmalarda istismarlara devam etmektedir. 27 Nisan e-muhtıranın yine kendilerine karşı yapıldığını ve kendilerinin zarar gördüğünü söylemiştir. Başbakan Erdoğan’ın tek yaptığı referandumdan evet çıkmasını sağlamaya çalışmaktır. Bizler de diyoruz ki 28 Şubat da, 27 Nisan da yine AKP iktidarının işine yaramıştır. Sanki Türk milletinin aklıyla alay edercesine 27 Nisan’ı şikayet eden bir Başbakan, o günün Genel Kurmay Başkanı’na zırhlı ve milyarlık araç almaktadır. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Biz diyoruz ki kesinlikle 12 Eylül’de yapılacak olan referandum hiç bir şekilde darbecilerle hesaplaşma günü değildir. 12 Eylül darbesini yapanları zaten yargılamak mümkün değildir. Çıkan yasalar eğer suçlunun aleyhindeyse, kesinlikle suçluya uygulanmaz. Bu nedenle 12 Eylül’de yapılacak olan referandumda karar ne olursa olsun darbeyi yapanlar kesinlikle yargılanmayacaktır. Bu hükümet 12 Eylül’ü yapan Kenan Evren’i yargılayabilecek mi? Hodri meydan! Eğer yargılayacaklarsa çıkıp açıklasınlar. Sadece vatandaşın aklını karıştırıyorlar ve evet oyu çıkması için yalan söylüyorlar. Anayasa değişikliğinin yapılmasının iki temel amacı vardır. Birincisi Anayasa Mahkemesi üyelerini siyasilerin belirlemesidir. Bunun sonucunda hükümette olan AK Parti’nin kendi adamlarını yargıya yerleştirmesi ve seçimden sonra da ileride doğabilecek yolsuzlukların ve ihanetlerin hesabı sorulacağı zaman kendi yerleştirdikleri kişiler kendilerini koruyacaklardır. Bunun başka hiçbir amacı yoktur. Bizlerde boş bir anayasa değişikliğini kabul etmiyoruz ve 12 Eylül 2010 günü yapılacak olan referandum da hayır oyu kullanacağız” şeklinde görüş ortaya koydu.

YORUM YOK

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here