DP İSKENDERUN İLÇE TEŞKİLATI BAŞKAN VEKİLİ VE BASIN SÖZCÜSÜ RIZKULLAH TERBİYELİ’NİN 24 TEMMUZ SANSÜRÜN KALDIRILIŞ YILDÖNÜMÜ AÇIKLAMASIDIR…

Demokrat Parti İskenderun İlçe Başkan Vekili ve DP İlçe Teşkilatı Basın Sözcüsü Gazeteci Rızkullah Terbiyeli, basından sansürün kaldırılışın 102. yıldönümünde yazılı bir açıklama yaparak; basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve insan haklarından söz edilemeyeceğini belirtti.

Ülke yönetimiyle toplum arasında çok önemli bir köprü görevi üstlenen basının, demokrasinin ve cumhuriyetin kök salmasında önemli bir yere sahip olduğunu belirten DP İskenderun İlçe Teşkilatı Başkan Vekili ve Basın Sözcüsü
Terbiyeli; “Türk basını, bir asrı aşkın bir zamandır halkımızın gözü, kulağı, sesi olmuştur” dedi.
Basın halkımızın gözü, kulağı, sesi olmuştur
Basının, kamuoyunun haber alma özgürlüğüne katkıda bulunma görevini tarafsız ilkeli, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirdiğini ifade eden Başkan Vekili Terbiyeli açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi.

“Böylesi önemli ve onurlu bir görevin yerine getirilmesinde, gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması ve basın çalışanlarının haklarının AB standartlarına kavuşturulması medyamıza taze bir soluk, daha fazla çalışma azmi ve güç verecektir.

Basının özgür konumunu gölgeleyerek temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasını ve özgür düşüncenin gelişmesini engeller. Görevini, toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla yerine getiren özgür basın, demokrasinin en etkili temel taşlarından biridir. Basının özgür olmadığı yönetimlerde demokrasiden, insan haklarından ve gazetecinin meslek haklarından söz edilemez. Özgür, çok sesli, bağımsız, bir yazılı sözel, görsel basın ile giderek yaygınlaşan internet gazeteciliği demokrasinin sigortası ve güvencesidir.

Bu vesile ile tüm gazetecilerin, meslektaşlarımın bu anlamlı gününü kutlar, hepsine özgürlük dolu uzun ve başarılı meslek ve yayın yılları dileyerek, kendilerine sevgi ve saygılarımı sunarım.”

21.07.2010

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × one =