İskenderun’da ‘Otuzdokuzlular’ olarak bilinen 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı “Hatay’ın Kurtuluş Mücadelesinde Türk Ordusu” adlı kitabını piyasaya çıkardı.
Konu ile ilgili 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk imzalı yayınlanan mesajda “39. Mekanize Piyade Tugayı Tarih Araştırma Grubu vasıtasıyla hazırlanan kitabın beğeni ve katkılarınız için size sunmanın gururunu yaşıyoruz” denildi.
Mazisi şanlı zaferlerle dolu Otuzdokuzlular’ın “Hatay’ın Kurtuluş Mücadelesinde Türk Ordusu” adlı kitabı ile ilgili Öztürk Paşa’nın imzası mesajda şu ifadelere yer verildi:
Biz “Otuzdokuzlular”; mazisi insanlık tarihi ile başlayan ve zaferlerle dolu olan kahraman Türk Ordusunun mümtaz bir birliği olarak ilk kurulduğumuz 1883 yılından itibaren;
Dönmemek üzere gittiğimiz Trablusgarp’ta ve ardımızdan Türklerin yakıldığı Yemen çöllerinde savaştık. Mağrur düşmanlarımıza her cephede mağlubiyet acısını tattırdık ama hiç yenilmedik.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Şahsi Meselemdir” dediği Hatay’a ilk önce biz girdik ve Ata’mızın “Kırk Asırlık Türk Yurdu Ecnebi Elinde Esir Kalamaz” emrini biz yerine getirdik.
Barışı getirmek maksadıyla, Kıbrıs’a ilk biz çıktık. Alay Komutanımız da dahi olmak üzere şehadet mertebesine ulaşan kahramanlarımız sayesinde, asırlardır acı çeken soydaşlarımızın acılarını biz dindirdik.
Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü uğruna, iç güvenlik harekatında biz de görev aldık. Her biri ayrı kahramanlık destanı yazan kınalı kuzularımızdan nice şehitler ve gaziler verdik, ama ülkemizi böldürmedik.
Şanlı geçmişimizin de şehadet ettiği üzere biz “Otuzdokuzlular”, dün olduğu gibi bugün de, sizlerin koşulsuz maddi ve manevi desteğine mazhar olduk inanıyoruz ki yarın da olacağız.
“Otuzdokuzlular”ın bugünkü mensuplarının da şanlı geçmişimizin onurunu, asli sahibimiz olan yüce Türk Milletinin asil fertleri ile birlikte hak ettiği şekilde yaşamasına ve sahip olduğu muhteşem değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılmasına vesile olmak üzere teşkil ettiğimiz 39’uncu Mekanize Piyade Tugayı Tarih Araştırma Grubu vasıtasıyla hazırladığımız “Hatay’ın Kurtuluş Mücadelesinde Türk Ordusu” adlı kitabımızı beğeni ve katkılarınız için sizlere sunmanın gururunu yaşıyoruz.
“Hatay’ın Kurtuluş Mücadelesinde Türk Ordusu” kitabımız; geçmişte Tugayımıza hizmet eden şehitlerimize, gazilerimize ve kahramanlarımıza olan vefa borcumuzun bir nebze de olsa ödenmesine vesile olduğu gibi, Tugayımızın bugünkü mensupları olan bizlere de ayrıcalıklı bir onur bahşetmiştir. Çünkü biz yazmanın aynı zamanda gelecekte de yaşamak olduğuna inanıyoruz.
“Otuzdokuzlular” tarafından hazırlanan bu mütevazı kitabımızla ilgili öneri ve katkılarınız, bizleri yeni kitaplar yazma konusunda cesaretlendirecek ve gelecekte de yaşamımıza vesile olacaktır. Kitabımızla ilgili değerli öneri ve katkılarınız için şimdiden teşekkür eder, “Otuzdokuzlular” adına minnet ve şükran duyguları ile saygılarımı sunarım.”

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here