Samandağ Çevlik sahilindeki gemi enkazı çıkıyor ama ne hikmetse Ulla beklemede.. Sağlam Gemi Kurtarma Hurdacılık İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi tarafından başlatılan çalışmaların devam ettiğini açıklayan firma sahibi Sacit Yazıcı net konuştu:

Samandağ Çevlik’teki gemi enkazı kaldırılıyor. Bu konuda, İLKEM Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Denetim ve Danışmanlık Ltd. Şti.’nin özellikle gümrük, dış ticaret ve liman başkanlığı mevzuatlarında çok etkin deneyimlerinden ötürü önemli bir rol üstleniyor.. 2008 yılında batan ‘Kris’ isimli geminin çıkartılma işlemine başlandığı ve 2 ay içerisinde geminin tamamen çıkartılacağı bildirildi.
Sağlam Gemi Kurtarma Hurdacılık İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi tarafından başlatılan çalışmaların devam ettiğini açıklayan firma sahibi Sacit Yazıcı, “Biz Ulla batığını da çıkartmaya talibiz. Yeter ki; devlet bu batık ile ilgili bize destek versin. Ulla’nın sorumlusu İspanya devletidir. Masrafları karşılamaları gerekir diye düşünmekteyiz. Çevre ve Orman Bakanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı gerekli desteği sağlarsa biz firma olarak Ulla batığı ve batık içerisindeki zehirli yükü çıkartmaya ve bertaraf edilmesine talibiz” diye konuştu. Çevlik sahibindeki batan gemiyi çıkarma çalışmalara başladıklarını kaydeden Yazıcı, konuşmasının devamında; “Öncelikle çevre güvenliği sağlanmış olup, batığın çıkartılıp ve hurdanın bertaraf edilmesi işlemlerini 2 ay gibi hava şartlarına bağlı olarak sürede bitirilmesi planlanmıştır. Başta sayın valimiz M. Celalettin Lekesiz olmak üzere Çevre Müdürü, İskenderun Liman başkanı, kaymakamlarımız ve diğer kamu görevlileri bize Kris batığı ile ilgili olarak çok büyük destekler vermişlerdir. Firma olarak yapmış olduğumuz incelemelerde bu bölgede daha birçok batığın olduğunu gözlemlemiş bulunmaktayız” dedi. Sağlam Gemi Kurtarma Hurdacılık İç ve Dış Ticaret Limitet Şirketi Sahibi Sacit Yazıcı ayrıca Samandağ sahilinin Caretta kaplumbağalarının üreme yeri olduğunu öğrendiklerini belirterek, “Çevreye karşı son derece hassas olduğumuz için atığın çıkartılması noktasında çok dikkatli hareket ediyoruz. Bunun yanında İskenderun Körfezi’ndeki batık Ulla gemisi bu güne kadar çıkartılmadı. Biz Ulla batığını da çıkartmaya talibiz. Yeter ki devlet bu batık ile ilgili bize destek versin. Ulla’nın sorumlusu İspanya devletidir. Masrafları karşılamaları gerekir diye düşünmekteyiz” açıklamalarına yer verdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here