Bekbele Beldesi’nde düzenlenen yayla şenlikleri askeri birliklerin geniş güvenlik önlemleri arasında gerçekleşti. Tokat’da teröristlerin yola döşediği mayının patlatması sonucu şehit olan askerlerden Jandarma Onbaşı Fatih Yonca’nın memleketi Bekbele yaylasında düzenlenen şenliklerde Şehit Mehmetçikler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.
İskenderun’da faaliyet gösteren Abacılılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Aba-Der) tarafından düzenlenen Yörük Türkmen Şöleni Bekbele yaylasında düzenlendi. Düzenlenen şenliklerde vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı.
Kızılay Kan Merkezi, yaylada çadır açtı ve vatandaşlar yayla şenliklerinde kan bağışında bulundular. Yörük Türkmen şöleninde katılan AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar yaptığı konuşmada, ülkenin her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu belirterek, “Ülkemizi daha ileriye götürebilmek için el ele vermek, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz. Ülkemize emeklerimizle, gayretlerimizle hizmet etmenin mücadelesini vermeliyiz. Ülkemiz ve aziz milletimiz adına, milli örf ve adetlerimize gelenek ve göreneklerimizi bağlı kalmamız kenetlenmeliyiz” dedi.

ÖĞRENCİLERE YARDIM
Bekbele Belediye Başkanı Bestami Bilgili ise, İskenderun’un yaylalarının oldukça güvenli olduğunu ve vatandaşların huzur içerisinde yaylalara çıktıklarını belirterek, “Birlik ve beraberliğimizi kimse bozamayacaktır” dedi. Yörük Türkmen şölenini düzenleyen Aba-Der Başkanı Mehmet Boşça ise, “Dernek olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek, yardımlaşma dayanışma duygusunu halkımıza aşılamak, maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere ve fakir ailelere yardım etmek için çaba sarf ediyoruz. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz yayla şenliklerine halkımızın katılımı yoğun olmuştur” ifadesini kullandı.
Şölende, yayla giriş ve çıkışlarında jandarma ve köy korucuları askeri zırhlı araçlarla güvenliği sağladılar. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yayla şenliklerine katılan vatandaşlar ise, bölgede vatandaşlar olarak huzur ve güven içerisinde yaylalara çıktıklarını belirterek, güvende olduklarını belirttiler.

PROTOKOL KAN BAĞIŞINDA BULUNDU
Şenliklere katılan kadınlar da ellerinde Trük bayraklarını sallayarak yaptıkları konuşmalarında, Mehmetçiğe ve Türk askerine güvendiklerini onlar sayesinde yaylalarda huzur içerisinde olduklarını söylediler. Şölende, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Bekbele Belediye Başkanı Bestami Bilgili, Denizciler Belediye Başkanı Esabil Soydan, Karayılan Belediye Başkanı Mehmet Yurtman, AK Parti İlçe Başkanı Musa Kurşun, MHP İlçe Başkanı İbrahim Gül, Türkiye Kızılay Derneği YK. Üyesi Sefa Saygılı, Kızılay Derneği İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay, Abader Başkanı Mehmet Boşça ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda vatandaş bulundu. Şölende ayrıca, Milletvekili Karasayar, Belediye Başkanı Civelek, Bekbele Belediye Başkanı Bilgili, AK Parti İlçe Başkanı Kurşun kan bağışında bulundular.
Şölen, derneğe katkıda bulunan üyelere plaket ve LYS’de başarı elde eden öğrencilere de çeyrek altın takdim edildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here