Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, çöpte geldiğimiz noktaya parmak bastı

Bölgemize kurulacak olan çöp fabrikası için Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Belediyeler Birliği üyeleriyle bir araya geldi. Dörtyol Karakise ve Madenli Beldesine kurulması planlanan 2 transfer istasyonu ile ilgili görüş ortaya koyan Hatay Vali Yardımcısı Doğan, Avrupa şehirleri arasında 10 üzerinden 3 alacak şehrimiz yok. Oysa çöpün bertaraf edilmesi çok önemli bir meseledir” dedi. Çöpte sınıfta kalmayalım
İskenderun Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Belen Kaymakamı Mehmet Öz, çevre belde belediye başkanları katıldı.

RÜZGÂR GÜLÜNÜ SEVİYORUM, SEYRETMESİ BİLE GÜZEL
Dün sabah Antakya’da gerçekleştirilen toplantının ardından İskenderun’a kurulması planlanan 2 transfer istasyonu ile ilgili belediye başkanlarıyla bir araya gelen Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, çöp fabrikasının önemine değinerek, Avrupa’nın çok gerisinde kaldığımızı söyledi. Doğan ayrıca ülkenin enerjiye ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “Ancak buna bölge insanımız karşı çıkıyor. Oysa, teknoloji gelişti. Tekniği bilenlere sorun. Teknik santral zarar vermez diyorlar. Santralin çevreye zararı yok. Ülkemizin enerjiye ihtiyacı var. Aslında bunlar sevindirici gelişmelerdir. Avrupa ülkelerine bakacak olursak, Almanya, İngiltere, Rusya, onlar bizden daha da çevreciler. Ama her türlü enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesisleri var. Samandağ’daki halkımız rüzgâr santrallerine karşı çıkıyor. Fakat, rüzgar santrallerinin çevreye hiçbir zararı yoktur. Ben onları seyretmekten zevk alıyorum. Erzin’deki vatandaşlarımız da termik santrale karşı çıkıyor, onunda bir zararı yok. Bu tesisleri ülkemizin geleceği için yapmamız şart” diye konuştu. Vali Yardımcısı Kadim Doğan’ın bu açıklamaları üzerine Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek’te “Keşke bizim bölgemize termik santrali kurulacağına Rüzgâr santrali kurulsaydı. O zaman bu kadar tepki oluşmazdı” şeklinde temennilerini bildirdi.
Toplantıda konuşan İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek ise, 3,5 milyon ton çöp olduğunu belirterek bunun sürdürülebilir olmadığını söyledi. Belediye Başkanlığı görevine geldikten sonra çok sayıda iş müracaatı için vatandaşların başvurduğunun altını çizen Başkan Civelek, “Artık işsizlik bunaltıyor beni. Şu an herkesin cep telefonu, bilgisayarı var. Bunların 2 senede bir yenileceğini düşünürsek, ayrıca bunların üzerine birde pet şişeleri ekleyecek olursak, Çöp için fazla para harcayacağız. Ama bunun için kaynak yaratmamız lazım. Üretmeden tüketiyoruz” ifadelerini kullandı.
Bazen tartışmaların da yaşandığı toplantı bu proje hayata geçtiği zaman sızıntı ve kirliliğin olmayacağı, daha temiz bir çevrede yaşanılacağının altı çizildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + five =