Kentimizde Tüfekçi Adnan olarak bilinen ve havai fişek sektöründe kendini kanıtlayan Çelik Organizasyon sahibi Adnan Menderes Çelik, havai fişeklerden devletin % 250 vergi aldığını, dolayısıyla atılan her havai fişeğin vergi yoluyla eğitime ve diğer sektörlere katkı sağladığını söyledi

Havai fişeklerin birçok insanın düğün, nişan ve sünnet gibi özel günlerinde hayallerini süslemesi kaçınılmaz bir gerçek. Düğünlere görsel zenginlik katan, gökyüzündeki muhteşem görünümüyle insanları büyüleyen havai fişekler özel günlere ayrı bir renk ve heyecan katıyor.
Yaz mevsiminde olmamız ve düğün mevsimi olması dolayısıyla ele aldığımız havai fişeklerin fiyatının pahalı olmasının yanı sıra satıcıya da oldukça külfetli olduğunu biliyor muydunuz?
Konuyu ince detaylarına kadar İskenderun’da havai fişek sektöründe yıllarca hizmet veren ve kendini ispatlayan Çelik Organizasyon sahibi Adnan Menderes Çelik (Tüfekçi Adnan)’a sorduk. Emimiz ki duyduklarımız bizi olduğu kadar sizleri de hayrete düşürecek.
Havai fişeklerin apayrı bir dünya olduğunu ileri süren Adnan Menderes Çelik, birçok insanı özel günlerinde havai fişek heyecanı sardığını bunu müşterilerle bire bir yaşadıklarını ifade etti. İnsanların ruhlarına gem vurulmaması gerektiğinin altını çizen Çelik Organizasyon sahibi Adnan Menderes Çelik, havai fişeklerin insanlar açısından önemine değinerek, “Özel günler insanın hayatı boyunca bir defa gelir. Bu özel gün dolayısıyla bu ışıltılı gösteriyi insanların yaşaması lazım. Biz zaten bu işten para kazanamıyoruz. Havai fişeklerde gümrük vergileri % 250’dir. Yani devletin bu işten vergi geliri vardır. % 250 vergi içinden zaten eğitime de gerekli katkıları veriyoruz” diye konuştu.
Uzun yıllar Peynirciler Pasajı’nda hizmet veren Adnan Menderes Çelik, son zamanlarda Peynirciler Pasajı’nın artık miadını doldurduğunu söyledi. Bu pasajdaki tüm dükkanların tehlike altında olduğunu ileri süren Çelik, bunun da esnaflar açısından çok büyük tehlike arz ettiğini ifada etti. Pasajı ayakta tutan kolonların demirlerinin artık çürüdüğünü kaydeden Çelik Organizasyon sahibi Adnan Menderes Çelik, “Belediyenin bir an önce buraya gerekli önlemi alması gerekiyor. Aksi taktirde çok büyük tehlikelerle karşı karşıyayız. Çünkü, Hatay deprem kuşağında yer alıyor. Dolayısıyla binada dayanıksız olduğu için her an yıkılabilir. İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in buradaki esnaflarla istişare halinde bulunup, yerine yeni bir yapının inşası gerekiyor. Tüm esnafın belediyeden isteği bu yöndedir” ifadelerini kullandı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here