Bravo Otuzdokuzlulara!

Eğitimci-Yazar ve OTUZDOKUZLULAR Tarih Araştırma projesi sivil grubu Başkanı Mehmet Mursaloğlu Türk Askerinin Hatay’a 5 Temmuz’da İki koldan girdiğini Şükrü Kanadlı’nın İskenderun değil Hassa’dan giriş yaptığını söyledi.
Hatay Devleti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in torunu aynı zamanda Eğitimci-Yazar ve OTUZDOKUZLULAR Tarih Araştırma projesi sivil Grubu Başkanı Mehmet Mursaloğlu “Atatürk ve Hatay Dosyası adı altında CD ve kitapçık çalışması yaparak tüm okullara dağıtıldığını kaydetti.
Mursaloğlu, 39. Mekanize Piyade Tugayı Tarih Araştırma grubu adı altında gönüllülerden oluşturdukları OTUZDOKUZLULAR sivil dayanışması çerçevesinde Türk ordusuna ve tarihe yazdığı zaferlere ışık olmak, geleceğe yapılanları anlatmak için mücadele verdiklerini ifade etti.
Bugünkü 39. Mekanize Piyade Tugayı’nın mazisi insanlık tarihi ile başlayan ve zaferlerle dolu olan Kahraman Türk ordusu’nun mümtaz birliği olarak 1883 yılında kurulduğunda otuzdokuzuncu tümen olduğunu anlatan Mursaloğlu “Bu tümende bulunanlar dönmemek üzere Trablusgarp’ta ve ardından türkülerin yakıldığı Yemen çöllerinde savaştı. Mağrur düşmanlara her cephede mağlubiyet acısı tattırdı. Ama hiç yenilmedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay için Şahsi Meselemdir” dediğinde de Otuzdokuzlular Hatay’a ilk olarak giren birlikti, aynı zamanda barış getirmek maksadıyla Kıbrıs’a da ilk onlar çıktı. Otuzdokuzlular tümeni Bugünkü 39. Mekanize Piyade Tugay komutanlığı adını aldı” dedi.
Başkanlığını yaptığım Tarih Araştırma grubu ile birlikte 39. Mekanize Tugay Komutanlığı bünyesinde sivillerden oluşan yaklaşık 20 kişinin OTUZDOKUZLULAR’ı tanıtma grubunun çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Mursaloğlu “Eski Tugayımızın tadilatının yanı sıra fotoğraflarla Trablusgarp’a askerlerimizin çıkışı, Yemen’deki mücadeleleri anlatıldığı dokümanları bir araya getirip kışlada sergileniyor. Ayrıca hazırlanan orijinal yemen türküsü seslendirilmesi ile film tanıtımı yapıldı. Geçmişi anlatan tarihi belgeler ile Hatay tarihine ışık tutuyoruz. Burayı görmek isteyen, gezmek isteyen herkese açık, izin alındığı süre içerisinde gelip görebilirler” şeklinde konuştu.
İskenderun Halk Eğitim Merkezi, İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği olarak on yedinci Türk devleti Hatay başlığı altında Atatürk ve Hatay Dosyasını 14 dakikalık bir CD ve yanında kitapçık ile okullar başta olmak üzere ücretsiz dağıtıldığını aktaran Mursaloğlu şunları söyledi: “Bu kitapçık ve CD Hatay tarihini anlatıyor. 1938 yılına ait Türk ordusunu iki koldan Hatay’a girişi ile başlayan 14 dakikalık bir CD Atamıza olan borcumuzu ödemek için bu çalışmayı yaptık. 4 bin yıllık tarihi olan Hatay için, gazi ve şehit olanların anısına yaptık. Okullara ücretsiz olarak gönderdik. Bu kültür hizmetini alıp okuyan ve izleyenler Hatay’ın bugüne nasıl geldiğini görecek, uğruna şehitler gaziler verildiğini hatırlayacaktır.”
1938 yılının 5 Temmuz sabahı İskenderun üzerinde ve diğer koldan Hassa’dan Türk askerinin Hatay’a giriş yaptığına vurgu yapan Mursaloğlu “Dünyada eşi benzeri olmayan bir savaştı. Çünkü 1918 de Türkiye’deki kurtuluş savaşının ilk mermisinin atıldığı yer Yine Hatay’ın Dörtyol ilçesidir. İlk kurşunun atıldığı tarihi kayıtlarda ortaya çıkmıştır. Türk askerinin yaya olarak İskenderun’a girişi sırasında at üzerindeki komutanın Şükrü Kanadlı olduğu yıllarca bilinmekteydi. Araştırmalarımız sonrasında baktık ki; O komutan Binbaşı Süleyman Dinç olduğu ortaya çıktı. 3 Temmuz’da gelen haber üzerine Kurmay Albay Şükrü Kanatlı Suriye tarafından bir karışıklık olacağı ihbarı üzerine Dörtyol üzerinden Hassa’ya geçerek Aktepe’den 5 Temmuz günü ayna andan iki koldan Türk askeri Hatay’a girmiştir. Şükrü Kanadlı komutasındaki Türk askeri 7 Temmuz’da Antakya’da diğer koldan da Binbaşı Süleyman Dinç öncülüğünde 5 Temmuz’da İskenderun’a giriş yapan birlikte her geçtiği bölgede büyük coşku ve sevgi seliyle karşılandı. Türk Askerinin Hatay’a girmesi ile birlikte 23 Temmuz 1938 tarihinde Hatay’da bulunan tek Fransız bölüğü de çıkarak Fransız işgali ile ilgili asker kalmamıştır. Hatay devleti 23 Temmuz 1939’da Türkiye Cumhuriyeti Devletine iltihak etmiştir zorlama yoktur” şeklinde sözlerini tamamladı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here