Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki doğu noktasında bulunan İskenderun Limanı da sonunda ikinci defa özelleştirme kapsamına alındı. İskenderun Limanı’nın 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek. Son teklif tarihi 4 Ağustos 2010 olan özelleştirme sürecinde şu ana kadar 14 firma teminat mektubu verdi. Ancak bu firmaların arasında bir tane bile İskenderun firması bulunmuyor.
17 Mayıs’ta ihaleye açılan proje, 4 Ağustos’a kadar olan süre içerisinde hazırlanarak, teklif haline getirilecek. 36 yıllık bir süre için özelleştirilecek ve sonra eski sahibine devredilecek olan limanın kimin tarafından devranılacağı merakla bekleniyor. Suriye, Irak, İran gibi Güneydoğu komşularımızla ticari ilişkilerimizin artması ve GAP Projesi’nin teşvik edilmesi, demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi, Mersin Lojistik Köy Projesi’nin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından beklemeye alınması, İskenderun Lojistik Merkezi Projesi’nin henüz ortaya çıkmamış olması, Mersin Limanı’nın kısa zamanda yeterli doluluğa ulaşması, Mersin’de mendirek dışına yeni bir konteynır limanı inşa edilmesi düşünceleri bir araya gelince, ortaya çıkan kargaşanın çözümü İskenderun Limanı olarak görülmektedir. Fakat bu gelişmeleri İskenderun’lu işadamları ya da limanla ilgili odalardan daha çok İskenderun dışından şirketlerin ve odaların daha yakından takip ettikleri görülüyor. Şu ana kadar ihale için 14 firma teminat mektuplarını ilgili kurumlara teslim ettiler. Fakat bu firmaların arasında tek bir İskenderun firmasının bulunmaması üzüntüyle karşılandı. İskenderun’da yıllardır işadamından siyasetçisine, bürokratından sivil toplum örgütü temsilcisine ve esnafına varana kadar herkes İskenderun Limanı’nın özelleştirilmesi ve işletmesinin İskenderunlu işadamları tarafından yapılması noktasında fikir birliği içerisindeydi. Ancak bu noktada İskenderunlular’ın hiçbir girişimde bulunmaması akıllarda soru işaretleri bıraktı. İşte İskenrderun Limanı’nın devralmak isteyen firmaların listesi:
Akfen Holding, Global Liman İşletmeciliği, Çelebi Holding, Liman Gemi İşletmeciliği A.Ş, Ceynak Lojistik, Liman Yatırım İşletme Hizmetleri, Yıldırım Holding, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği, İçdaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kumpart Liman ve Lojistik Hizmetleri Ticaret A.Ş., Anadolu Girişim Grubu (Gaziantep), Özduy Uluslararası Taşımacılık ve Albayrak Turizm Seyahat İnşaat A.Ş.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here