MHP İlçe Başkanı İbrahim Gül, AK Parti İlçe Başkanı Musa Kurşun’un bir yerel gazetede MHP’nin millet iradesinden kaçtığı iddialarına cevap verdi:

MHP İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin Anayasa değişiklik paketi ile ilgili gelinen son noktadaki Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilişkin görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Türk milletinin benimsemediği ‘Anayasa değişiklik paketine’ MHP kadrolarının ‘hayır’ diyeceğine dikkat çeken MHP İlçe Başkanı İbrahim Gül, “Toplumsal mutabakatı yansıtmayan ve TBMM çatısı altında mümkün olabilecek en geniş tabanlı uzlaşmaya dayanmayan AKP anayasası konusundaki görüş ve tutumu çok açıktır. Siyasi ve şahsi ikbal hesaplarıyla Anayasa değişikliği zorlamasına girişen AKP’nin siyasi ve ahlaki meşruiyeti ne kadar tartışmaya açıksa, Anayasa Mahkemesi’nin son kararı da hukuki açıdan o kadar tartışmalıdır. Yasama organını emri altına sokan Başbakan gizli emellerini hayata geçirmek için AKP’nin kirli geçmişine ve Türkiye’nin hayrına olmayan hesaplarına hizmet edecek yandaş yargı arayışına girmiştir. Anayasa Mahkemesi de, Anayasa’da belirlenen çerçevenin dışına çıkarak Anayasa değişikliklerinin özüne ve esasına girmiş, yetkisini aşan siyasi bir karar vermiştir. Yürütmenin siyasi ve ahlaki meşruiyet sınırlarını ayaklar altına alması da, Anayasal yargının yetki gaspı yapması da doğal değildir, anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir. AKP’nin Anayasa değişikliği konusundaki amaçları; sekiz yıla yaklaşan AKP’nin yıkım, soygun ve vurgun döneminin hesabını adalet önünde vermekten kurtulmak ve etnik bölücülüğün emellerine sahip çıkan Başbakan’ın PKK açılımını ilerletmek için Anayasal alt yapıyı hazırlamaktır” dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARI HAYIRLI OLDU
Milliyetçi Hareket Partisi’nin AKP’nin gizli niyet ve emellerini referandum sürecinde bütün çıplaklığıyla teşhir edeceğinin altını çizen MHP İlçe Başkanı Gül, “Milliyetçi Hareket Partisi’nin tüm kadroları bugünden itibaren Türk milletini aydınlatmak için topyekûn bir seferberlik ve AKP’nin gizli emellerine hayır kampanyası başlatmaktadır. 12 Eylül 2010 referandumunda Türk milleti sandık başında; AKP’nin sekiz yıla yaklaşan yıkım ve tahribat döneminin, işsizliğin ve yoksulluğun, terörle mücadelenin bilinçli olarak zaafa uğratılmasının, etnik bölücülüğün önü açılarak PKK’nın siyasallaştırılmasının, Habur rezaletinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerinin yıkılması ve milli birliğimizin temellerine dinamit konulmasının ve AKP kadrolarının boğazlarına kadar içine battığı yolsuzluk; vurgun, soygun ve talanın hesabını soracaktır. Anayasa Mahkemesi’nin hukuken şaibeli son kararının referandum sürecini sekteye uğratmayarak bu tarihi hesaplaşmayı etkilememesi bu bakımdan hayırlı olmuştur. Çok maskeli siyaset yapan Başbakan Erdoğan bu durumda sahte mağduriyet rolü oynamayacak, mazlum maskesi takarak milli iradeyi bir kere daha dolandıramayacaktır.
Referandumda hayır sonucu çıkması AKP’nin seçim sandığı yoluyla tasfiyesini hızlandıracak, Türkiye’de yeni ve aydınlık bir dönem başlayacaktır” ifadesinde bulundu.

MUSA KURŞUN’A YANIT GECİKMEDİ
Son olarak dile getirdiği nedenlerden dolayı “AKP Anayasası”na karşı durmakta olduklarını belirten Gül, “Ancak AKP İlçe Başkanı Musa Kurşun’un bir yerel gazetede MHP’nin millet iradesinden kaçtığını iddia etmesi siyasi gafletten başka bir şey değildir. MHP millet iradesinden kaçmadığı gibi, milletin her ferdinin 12 Eylül referandumunda oy kullanması çağrısı yapmaktadır. AKP nasıl ki aylar önce ‘Demokratik Açılım’ adını verdikleri paketin içini aylarca dolduramamış ve milleti kuru bir söylem demagojisi ile oyalamış ise, referandum sürecinde de hemen hemen yakın bir taktikle, referanduma karşı durmayı milli iradeye karşı durmak olarak ileri sürmektedir. Sanki referandum sonuçları ortaya çıkmış ve gelinen sonuca karşı çıkılmış gibi, yeni bir demagoji ile siyaset üretme alışkanlıklarını sürdürdüklerini görmekteyiz” şeklinde görüş ortaya koydu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here