İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek:

İskenderun Belediye Meclisi, daha önceki oturumlara nazaran daha sakin bir oturuma sahne oldu. 6 maddenin görüşüldüğü mecliste üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan Aslantaş Barajı’ndan gelecek olan suyun fazlasının Atakaş’a verilmesi yönündeki madde oldu. CHP meclis üyesi, Ercüment Kimyon’un “Belediye sınırları dışında hizmet götürme yetkimiz yok” diyerek karşı çıktığı madde, bir ret oyunun çıktığı oylamada oy çokluğuyla kabul edildi.

KISIR DÖNGÜYÜ KIRMAK GEREKİYOR
İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, son 20 yılda etrafımızdaki tüm illerin tanınmayacak kadar değiştiğini ancak, İskenderun’un yerinde saydığını belirtti. “İskenderunlu olarak Antakya bize bakmıyor” denilmesinin bir fayda sağlamadığını öne süren Başkan Civelek, hizmette basının da önemine değinerek, dedikodu yapıp birbirimizi üzmemize hiç gerek yok. Bu halk bizi hizmet için bir araya getirdi. Biz göreve başladık, 17 milyon borç ödedik. Aksi taktirde 5 yıl daha böyle gelir geçer. Şu anda Aslantaş Barajı’ndan gelecek olan su İsdemir’de! Ne pahasına olursa olsun, suyu İskenderun’a getireceğiz. Halkımıza çeşmelerden su içireceğiz. Bu nedenle krediyi bulup kullanacağız. Kısır döngüyü kırmak gerekiyor. Risk alacağız. Çünkü su kaynakları çekiliyor” dedi.

SU AZALACAK OLURSA KESME HAKKIMIZ VAR
Bu madde ile ilgili CHP Belediye meclis üyesi Ercüment Kimyon, “Belediye sınırları dışında hizmet götürme yetkimiz” yok diyerek bu maddeye ret oyu vereceğini açıklarken, AK Parti Grup Başkanvekili İbrahim Yaran ise, Aslantaş Barajı’ndan gelecek suyun verilmesi konusu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “ İhtiyaç fazlası suyu vereceğiz. Su azalacak olursa kesme hakkımız var. Su bedeli mukabilinde teslim edilecek. Atakaş’a su verilmelidir. Ek protokole bu şekilde şerh koyduk. Suyun verilmesini kabul ediyoruz” ifadelerinde bulundu.
Yapılan konuşmaların ardından Aslantaş Barajından şehrimize getirilecek su için D.S.İ Genel Müdürlüğü ile ek protokol yapılması ile ilgili Su İşleri Müdürlüğü teklifi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyon Raporu, bir ret oyunun çıktığı oylamada oy çokluğuyla kabul edildi.

TURAN’IN AÇIKLAMALARI MECLİS İÇİN BÜYÜK BİR İTHAMDI
İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in başkanlık ettiği mecliste bir önceki oturumda,
Karahüseyinli köyündeki 5 yıldızlı otel yapımı ile ilgili imar değişikliğinin oy çokluğuyla ret edilmesinin ardından meclis üyeleri, birbirlerine karşı basında çıkan haberler üzerine söz aldılar. İlk sözü alan MHP Belediye Meclis Üyesi Garip Şandır, CHP Grup Başkanvekili Kamil Turan’ın “Kişisel çıkarlar nedeniyle ret edildi” açıklamasının meclis için çok ağır bir itham olduğunu kaydetti. Kamil Turan’ın kendi grubu için bu sözü kullansa da diğerleri içinde kabul edilemez olduğunu ileri süren Şandır, Turan’ın açıklamalarında CHP’yi ilgilendiren bu durumun hasıl olmadığı kanısına vardığını ileri sürerken, sokakta ise, meclisin yatırımcının önünü kapattığın şeklinde imaj yaratıldığının altını çizdi.

KİŞİLERLE UĞRAŞMAK YERİNE PROJELERİMİZLE KONUŞALIM
Bu açıklamalar üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Kamil Turan ise, basında çıkan haberlerin bu yönde olmadığını ifade ettiği açıklamalarında, “Mecliste şahsıma karşı karalama yapılıyorsa, cevap vermek en doğal hakkımdır. Bölgenin turizm bölgesi olmasını istiyorlar. Burası zaten turizm bölgesidir. Kişilerle uğraşmak yerine projelerimizle konuşalım. İskenderun’da namuslularda en az namussular kadar cesur olmalıdır” ifadelerini kullandı.

HER MECLİS ÜYESİ KENDİ İRADESİNİ YANSITTI
Konu ile ilgili olarak konuşan CHP İskenderun Belediye Meclis Üyesi Ercüment Kimyon da her meclis üyesinin kendi iradesini meclise yansıttığını söyledi. Bu meclisin bir zenginliği olduğunun altını çizen Kimyon, “Meclisimizde siyasi becerisi ve bilgisi olan arkadaşlarımız var. Bazı arkadaşlarımız belediye başkan adayı olmuş, birçok bilgi ve birikime sahiplerdir. Sözleri tartışmalara götürmeyen unsurlar meclisimizde yer alıyor. Kamuoyu kimin ne yaptığını çok iyi biliyor” dedi. Açıklamalarında belediyenin web sitesinin yeterli olmadığını, açıklayan Kimyon, dolayısıyla belediyenin şeffaflığı ve izlenebilirliği için gerekli bilgi dokümanına sahip olmasını, bir an önce web sitesinin düzeltilmesini istedi. CHP Belediye Meclis üyesi Kimyon ayrıca, Peynirciler Pasajı’nın üst kısmının yıkık dökük olduğu şeklindeki basında çıkan haberlerin de dikkate alınmasının gerekli olduğunu ifade etti.

ŞEHRİMİZ Y. .İSKENDERUNSPOR’A DUYARSIZ KALDI
Gündem dışı söz alan CHP Belediye meclis üyesi Mustafa Özen ise, gündemdeki konulardan uzak bir konuya temas ederek birçok zorluklarla profesyonel lige çıkan Yeni İskenderun spor’a gerekli desteğin sağlanması gerektiğini belirtti. Takımın başarılı olup profesyonel lige çıkmasının ardından şehrin bu takıma karşı duyarsız kaldığını savunan Özen, herkesin bu konuya el atması gerektiğini kaydederek, tüm İskenderun’u takıma sahip çıkılması konusunda duyarlı olmaya davet etti. Yeni İskenderun spor’un 200 takımın arasından profesyonel lige çıktığının altını önemle çizen CHP belediye meclis üyesi Mustafa Özen, gerekli destek ve yapılanma olduğu taktirde turuncu mavili ekibin 2. lige çıkacağını vurguladı.

BU HALK BİZİ HİZMET İÇİN SEÇTİ
Belediye meclis üyelerinin konuşmalarının ardından söz alan İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, halkın bu meclisi hizmet için seçtiğini, dolayısıyla tartışmaların bir fayda getirmeyeceğini savundu. Belediye olarak her zaman halkın çıkar ve menfaatlerini göz önünde bulundurduklarını belirten Başkan Civelek, CHP belediye meclis üyesi Mustafa Özen’in önerileri için, “Amatör sporu sonuna kadar destekliyoruz. Bakın geçen yıl festival etkinliklerinde 2800 kişi turnuvalara katıldı. Sporu desteklemek hepimizin görevidir” ifadelerini kullanırken, CHP meclis üyesi Kimyon’un web sitesi ile ilgili önerisine karşılık, “Sitemiz güncelleniyor. Zaten herkes neyin ne olduğunu biliyor. Tepelere 40 m2 parke döşüyoruz. ‘Belediye çalışmıyor’ deniliyor, fakat yollar yapılıyor, kanallar temizleniyor. Yakın bir zamanda Cemnur tesislerinin önündeki kanalı da temizleyeceğiz. Bunun yanında inşallah insanlarımıza musluktan su içireceğimiz projemize başlayacağız. Peynirciler Pasajı içinde pasajdaki esnaflarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah en doğru kararı onlarla birlikte alıp burayı restore edeceğiz. Amaç bir olduktan sonra çok fazla konuşmaya gerek kalmıyor. Hele dedikodu ya hiç gerek yok” şeklinde cevap verdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here