Türk ordusunun Hatay topraklarına İskenderun üzerinden girişinin 72. yıldönümü coşku ile kutlandı. İskenderun’da kurtuluş törenleri Atatürk Anıt Alanı’nda başladı. Protokolün Anıt Alanı’na çelenk sunmasının ardından, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek şeref defterini imzaladı. Başkan Civelek, şeref defterinde, “5 Temmuz 1938 günü İskenderun’da kurtuluş sevincinin ve heyecanının yaşandığı gündür. Türk askeri İskenderun’a ve Hatay’a milli iradenin, huzurun ve barışın güvencesi olarak girmiştir. Bugün aynı zamanda sömürgeci ve işgalci bir yönetimin son bulduğu, kapılarımızın Cumhuriyet’e ve çağdaş uygarlığa açıldığı yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. 72 yıldır vatanımızın bu güzel köşesinde, İskenderun’da Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu yurttaşları olarak birlik ve beraberlik içinde yaşıyoruz ve bu her zaman böyle devam edecektir. 5 Temmuz Kurtuluş Bayramımızda gururla ve geleceğe olan güvenle kutluyoruz. Bize bugünleri armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şükran ve minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Türk ordusunun Hatay topraklarına İskenderun’dan girişinin 72. yıldönümü törenlerinde Cumhuriyet meydanına kadar gelen Türk ordusuna şehrin temsili anahtarını teslim eden İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, ordu komutanı ve askerleri selamladı. Ordu komutanı Binbaşı Eniz Yılmaz şehre beyaz atla girdi. Belediye Başkanı Yusuf Civelek komutana çiçek takdiminde de bulundu. İskenderun halkı ise Türk ordusunu gül ve alkışlarla karşıladı.
Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenlere Cumhuriyet meydanında devam edildi. Sahil şeridindeki törene İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ, MKÜ Rektörü Prof.Dr. Şerefettin Canda, protokol üyeleri, askeri ve mülki erkan katıldı. Törenin yapılacağı alanda polis ve asker geniş güvenlik önlemi aldı.
İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, Belediye Başkanı Yusuf Civelek ve Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ, protokolün ve İskenderun halkının kurtuluş bayramını kutladı. İstiklal marşımızın okunmasının ardından konuşma yapan İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, “5 Temmuz 1938 günü İskenderun’da kurtuluş sevincinin ve heyecanının yaşandığı tarihi bir gündür. 5 Temmuz aynı zamanda yeni bir dönemin, umutlu başlangıcıdır. Hatay, başından beri Misak-ı Milli içinde kabul edilmiş ve bütün dünyaya ilan edilmiştir. ‘Hatay benim şahsi davamdır’ diyen Mustafa Kemal Atatürk, bu dava için askeri bir harekâtı göze almıştır. Ancak, ‘Yurtta sulh dünyada barış’ şiarıyla bütün dünyaya seslenen Büyük Önder, Hatay davasının çözümlenmesinde, Misak-i Milli’yi ve Türkiye’nin güvenliğini gaye tutan, ‘hiçbir milletin aleyhinde olmayan bir barış istikameti, bizim daimi prensibimiz olacaktır’ anlayışıyla hareket etmiştir” diye konuştu. “Hatay davası, işgale karşı Kuvayi Milliye ruhuyla sürdürülen direnişin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi ve askeri dehasının güçlü bir eseridir” diyen Belediye Başkanı Yusuf Civelek sözlerine şöyle devam etti: “Hatay devleti meclisinin özgür iradesiyle aldığı bir kararla Hatay, Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararı almıştır. Hatay davası, Büyük Önder’in istediği bir istikamette sonuçlanmıştır. Ama ne yazık ki bu mutlu sonu kendisi görememiştir. Bugün, İskenderun Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel ve önemli kentlerinden biridir. Biz İskenderunlular, Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu, gururlu ve geleceğe güvenle bakan yurttaşlarıyız. Geçmişte olduğu gibi 72 yıldır, bu güzel kentte yaşamın bütün güzelliklerini, sevinçlerini, sıkıntılarını, zorluklarını paylaşarak birlikte yaşıyoruz. Laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyet ülküsüyle birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamamız emperyalizme verilmiş bir derstir. İşgal döneminde İskenderun’da ve Hatay’da böl-parçala-yönet anlayışı hakim olmuştur. İnsanların etnik kökenleri ve inançları olabildiğine istismar edilerek, yapay çelişkiler yaratılarak insanlar karşı karşıya getirilmiş, ulusal irade engellenmek istenmiştir. Ancak; işgal güçlerinin buna gücü yetmemiş, emperyalizmin böl ve yönet anlayışı iflas etmiş, yurttaşlarımızın sağduyusu galip gelmiştir.
Bir arada kardeşçe yaşama irademiz, tarihten kaynaklanmaktadır. Son zamanlarda üzerimizde oynanmak istenen hain oyunları ulusal bilinçle, elele vererek gene bozacağız.”ifadesinde bulundu. Törende Piyade Binbaşı Necdet Saka, İskenderun’un kurtuluşu ve Türk ordusunun Hatay topraklarına girişi hakkında bilgiler verdi. Öğrencilerin okudukları şiirlerin ardından halk oyunu gösterileri yapıldı. Askeri birliklerin geçişi ile tören sona erdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here