İskenderun Kızılay Kan Merkezi Doktoru Ahmet Günaydın, yaz aylarından kazaların artması dolayısıyla daha fazla kan bağışına ihtiyaç duyduklarını belirtti ve vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya davet etti:

İskenderun Kızılay Kan Merkezi Doktoru Ahmet Günaydın, yaz aylarında vatandaşların daha çok sıvı tüketmek şartı ile kan bağışında bulunabileceğini söyledi.
Kızılay’ın seyyar kan bağış toplama TIR’ı İskenderun Atatürk Anıtı önünde üç gün süre ile sabah saatlerinden akşam 23.00’e kadar kan bağışlarını kabul ediyor. Yaz aylarında havanın sıcak olmasından dolayı insan vücudunda sıvı kaybının azaldığına dikkat çeken doktor Ahmet Günaydın, “Vatandaşlarımız yaz aylarında hava sıcak kan versem bana bir şey olur mu düşüncesine kapılıyorlar. Yaz ayında kan vermenin sakıncası yok, yeter ki kan veren vatandaşımız güneşe çıkmasın ve kan verdikten sonra normalinden üç kat fazla sıvı alsın” dedi. Kış aylarına oranla Kızılay’ın yaz ayında daha fazla kana ihtiyacı olduğuna dikkat çeken doktor Günaydın, “Yaz aylarında kazalar artmakta ve daha çok kana ihtiyacımız olmaktadır. Bu nedenle Hatay’ın tüm ilçelerini gezerek yaz dönemi boyunca kan topluyoruz. Halkımızı da bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here