Daha önce kepçe bağışıyla birlikte gündeme gelen Karahüseyinli köyündeki imar değişikliği ile ilgili maddeler İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in ısrarla “Komisyona havale edilsin” şeklindeki çıkışlarına rağmen oy çokluğuyla ret edildi

İskenderun Belediye Meclisi en uzun toplantısını yaşadı. Uzun zamandır gündemi meşgul eden Karahüseyinli köyündeki 5 yıldızlı otel girişimi için İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek’in ısrarla “Bu maddeyi çekmeyeceğim, yatırımcının önünü açmak lazım” sözlerine karşılık yapılan uzun tartışmaların ardından ilk önce 17’ye 13 ret oyu çokluğuyla bu maddenin komisyona havalesi ret edildi. Ardından maddenin gündemden düşmesi için yapılan oylama 18’e 13 ret fazlasıyla yine ret edildi. Ayrıca aynı konunun 7. maddesi de 19’a 12 oy çokluğuyla ret edildi. Belediye Başkanı Yusuf Civelek, beklemediği bu karar karşısında “Ben vicdanen rahatım” derken, meclis üzerindeki hâkimiyetini ve otoritesini 2. kez kaybetti. Oysa gerek CHP meclis üyesi Bülent Akbay, Ercüment Kimyon, AK Parti belediye meclis üyeleri, grup kararı alan DP’den Ali Kılınç Çirkin, parsel bazında değişikliğin kafa karıştırdığını, halktan alınanın halka verilmesi gerektiğini savunarak ret kararında etkili oldular.
Gündemdeki 8 maddeyi görüşmek üzere toplanan İskenderun Belediye Meclisi’nde şüphesiz üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan konu Karahüseyinli köyüne 5 yıldızlı otel yapımı oldu.
Bu madde geçtiğimiz ayki belediye meclis oturumunda Belediye Başkanı Yusuf Civelek tarafından gündemden çekilmişti. Dünkü meclis oturumunda ikinci kez belediye meclis üyelerinin önüne gelen 5 yıldızlı otel ile ilgili madde için AK Parti, MHP, DP ve CHP Belediye Meclis üyeleri Bülent Akbay ve Ercüment Kimyon, “oteller bölgesi olsun, planlama yapılsın ve akılcı yöntemler kullanılsın. Yapılan yatırımlar halkın deniz ve sahil kullanımını engellemesin” şeklindeki görüşleri maddenin oylama sonucuna önemli ölçüde etki yarattı.

TURİZM BÖLGESİ OLARAK DÜZENLENSİN
Konu ile ilgili ilk olarak görüşlerini açıklayan CHP belediye meclis üyesi Ercüment Kimyon, yatırımcının önünü engelleyecek hiçbir şeyin önünde olmayacağını, zaman zaman ‘yatırımcının önü engelleniyor’ şeklinde isimlerinin speküle edildiğinden duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, bu bölgenin turizm bölgesi olarak düzenlemenin daha iyi olacağı inancında olduğunu belirtti.
31 PARSELİ BİRLEŞTİRMEK RANT SAYILMIYOR MU!
DP’li Ali Kılınç Çirkin ise, grup olarak yatırımcının önünü kapatmak gibi bir niyet içinde olmadıklarını ifade ettiği açıklamalarında, “ Bir ay önce bu öneri kepçe mevzusu ile önümüze geldi. Üzerine basa basa ifade etmek istiyorum ki; bizim kesinlikle bir art niyetimiz yok. 1 ay önce siz bu maddeyi çektiniz. Yoksa bu hale gelmezdi. İlgili kişiler gelip belediye meclis üyelerine brifing versinler, konuyu aydınlatsınlar. Oysa bir ay boyunca bunu bize anlatabilirdiniz. Belediye Başkanı olarak bizi toplayıp brifing verebilirdiniz. 31 parseli birleştirmek rant sayılmıyor mu? Bunu halka nasıl anlatacağız” dedi.

HALKTAN ALDIĞIMIZ HALKA TEKRAR GERİ VERELİM
CHP Belediye Meclis Üyesi Bülent Akbay ise otel gelsin ama şaibeye düşmeyelim. Halktan aldığımızı halka tekrar vereceğiz. Otel yapılmasına bende karşı değilim. Benim önerim gündemden çekilmesidir” ifadelerine yer verdi.

GİZLİ KAPAKLI İMAR ÇALIŞMASI YAPMADIK
Kamil Turan ise, orada herhangi bir şaibenin olmadığını belirterek gizli kapaklı imar çalışması yapmadıkları belirtirken, MHP belediye meclis üyesi Garip Şandır, otelin kurulması planlanan yerde köklü bir plana ihtiyaç olduğunu öne sürdü. Karaağaç sınırından başlayarak 12 km’lik bir yol yaptırılmasını öneren Şandır, sahili vatandaşa açılması gerektiğini, İskenderun halkının kendi bölgesinde denize girmesi gerektiğini kaydetti.

SİYASET YAPARKEN SEVİYELİ OLALIM
Belediye meclis üyeleri otel yapımı ile ilgili tek tek görüşlerini açıklarken, CHP belediye meclis üyesi Zeki Aytaş, “Siz ret oyu vermekle İskenderun’a nasıl hizmet edeceksiniz! şeklinde sitemde bulundu. Yatırımcıyı yakalamışken kaçırılmaması gerektiğinin altını çizen CHP belediye meclis üyesi Zeki Aytaş, “Lütfen siyaset yaparken daha seviyeli olalım. Siz insanın önünü açacaksınız da biz mi kapatacağız! Hep muhalefet, hep muhalefet! Bahane üretiyorsunuz. Halk bizi hizmet için buralara seçti. Varsa bir şaibe söyleyin” çıkışında bulundu.
Zeki Aytaş’ın bu sözlerine sinirlenen DP meclis üyesi Ali Kılınç Çirkin, Ben hayatım boyunca seviyesiz politika yapmadım. Kentin menfaatleri için buradayız” derken, kendisini provokatörlükle itham eden Belediye Başkanı Yusuf Civelek’e de “Beni azarlayamazsın” diyerek sert çıkışta bulundu.

BUNUN VEBALİNİ ALMAYACAĞIM
Tansiyonun bir anda arttığı belediye meclis oturumunda İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek ise, “burası halkın meclisidir. Öküzün altında buzağı aramamak lazım. Burada ret oyu verilse de sıkıntı duymam. Benim sizlerden ricam, komisyona gitsin, orada incelensin. Eğer bir sorun varsa ret edelim. Yatırımcıyı kaçırmayalım. Bu iş için iddialaşmaya gerek yok. Düne hizmet etmeyeceğiz” derken, üzerine basa basa her fırsatta bu maddeyi geri çekmeyeceğini söyledi. Halkın gözünün belediyede olduğunun altını çizen Başkan Civelek, olumsuzluklara prim vermeyeceklerini kaydederek, “Burası bir hizmet meclisidir. Hepimiz kardeşçe İskenderun halkı için çalışacağız. Yatırımcının bizim bu çekişmemizden dolayı çekip gitmesi normal. Bunun vebalini almayacağım. Ret etmek yatırımcıyı küstürmek demektir” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Yapılan ilk oylamada DP’den Mahir Ünal, AK Parti’den İrfan İsmetoğlu, CHP’den Mustafa Özen kararsız oy verirken, 17 -13 ret oyu çokluğuyla karar komisyona havalesi ret edildi. Daha sonra AK Parti’den İrfan İsmetoğlu’nun da ret oyu kullandığı aynı madde 18’e 13 oy çokluğuyla ret edilerek gündemden düştü.
Ayrıca yine Karahüseyinli’deki imar değişikliğini içeren 2357 – 2374 – 2388 – 2399 – 2412 – 2146 – 2937 ve 2938 nolu parsellerin bulunduğu alan ile ilgili 1/1000 ölçekli uygulama imar değişikliği yapılması ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi 19’a 12 ret oyu çokluğuyla ret edildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here