İskenderun Kız Meslek Lisesi’nde okul idarecilerinin hem öğretmenlere hem de öğrencilere psikolojik baskı uyguladığı yönündeki iddialar Milli Eğitim camiasında alttan alta tartışılan konuların başında geliyor.
Eski adıyla İskenderun Kız Meslek Lisesi, yeni adıyda İskenderun Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi’nde idarecilerin öğretmenlere ve öğrencilere aşağılamaya dayalı, kişiliği tamamen yok edici psikolojik baskılar uyguladığı şeklindeki iddialar, Milli Eğitim camiasında tüm gözlerin bu okula çevrilmesine neden oldu. İskenderun Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi Müdürü Salih Zeki Şahin de, yapılan psikolojik baskılar nedeniyle öğrencilerin ruhsal sağlığının bozulduğu yönündeki iddiaların odağında yer alıyor. Üstelik Okul Müdürü Salih Zeki Şahin’in çocuğunun durumunu öğrenmeye ya da şikayete gelen velileri sert bir üslupla azarladığı, velilerin bazı idarecilerden şikayetlerini de hasır altı ettiği ileri sürülüyor.
Eğitim kurumları adaletin, etiğin, şefkatin ve merhametin en güzel uygulandığı yerlerdir. Ancak İskenderun Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi’nde çocuğu eğitim gören bazı veliler, yaptıkları açıklamalarında, “Herhalde bu okulda başta müdür ve yardımcıları olmak üzere öğrencilerimizin sinirlerinin sağlamlığını ölçüyor. Çocuklarımıza yapılan eğitim dışı baskılar dolayısıyla ruh sağlıkları bozuldu. Haddi aşan böyle bir ortamda çocuklarımızdan hiç kimse başarı beklemesin. İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin duruma derhal el koymalarını istiyoruz” şeklinde görüş ortaya koydular.

8 Yorumlar

 1. Öncelilkle şunu belirtmek istiyorum , gercekten şuan en temiz ve disiplinli lise anadolu kız meslek ve meslek lisesidir……..Önceki müdürümüzü tanımıyorum ben okulun bir öğrencisi olarak gerçekten o okul şuan çok düzenli,temiz,disiplinli…okulumdan öğretmenlerimden,idarecilerimizden çok memnunum geçmişte olanlar geride kalır önümüze bakalım bence

 2. Birilerinin ekmeğine yağ sürmediginiz sürece işte böyle karalamaya çalışırlarr.biz milli eğitimin yapısınıda biliyoruz okul müdürünün hakkaniyetli yapısınıda… bırakın artık boş işlerle uğraşmayıdaa kendi işinize bakın.

 3. Ben de bu okuldan 2004te mezun oldum.. Daha önce de hiç böyle şeyler yaşamadım. Müdür ve yardımcılarımız Gaye arkadaşın dediği gibi bayandı. Olumsuz hiçbir davranışlarını görmedim. Hocalarımız da iyiydi Allah var. Ama daha sonra gelen yöneticileri tanımam..
  Böyle bir durumun olmasına üzüldüm ve şaşırdım.. Umarım iddialar doğru değildir..

 4. Kız meslek lisesin de neler oluyor başlığını görünce yine neler olmuş diye açtım okudum ve hiç şaşrımadım
  ben bu okuldan mezun oldum ne yazıkki…
  Tarih tekerrür edermiş çok doğruymuş hiç şaşırmadım.
  Hep derim bu okul yıkılsın baştan yapılsın diye…
  mezun olalı yıllar geçti ama gördüm ki hiç bişe değişmemiş.
  Öğrencilerin disiplinleriyle uğraşacaklarına kendi disiplinlerine baksınlar ancak ilçe eğitim müdahale edince sopa yutmuş gibi olurlar.Hiç diyemem “birilerini kuyruğuna basılmıştır” felan ben gördüğümü bilirim yanlış varsa yanlıştır.
  Yok bu okul güzel okul cici okul diye de hiç savunmaya girmem yoksa kusurları ne ala ama varsa …. geçmiş olsun 😉

 5. bende bu lisenin bir öğrencisiydim bitirdim şukadarlık söyleyeyim hiç birşey dışardan göründüğü gibi değildir gerek öğretmenlerimiz gerek okul idareside gayet disiplinli ve anlayışlıydı müdüremiz bayandı bizim şimdiki müdür bey için hiç bişey diyemem sonuçta bi eğitmendir eğer kendine güvenip ben hem yumuşak davvranır hem iyi yönetirimm diyorsa buyrun müdürlüğe kendi geçsin bazı öğrenciler varki yasaklara uymaz okul idaresini çileden çıkartır ve hiçbir öğretmeni takmazdı bile orası bi eğitim kapısıysa bazı kuralları vardır.öğretmenlerimizi Allah başımızdan eksik etmesin ve şunu üstüne basa basa söylüyorum anadolu meslek ve kız meslek lisesi eski tabiriyle kız meslek lisesi normal bir lise değildir sorumluluğu daha fazladır ve herkes bilsinki iskenderundaki okadar lise içinde en temizi ve en disiplinlisidir en başı güvenlidir bunlar çok çirkin okulu karalamaya gerek yok ben lisemle ve öğretmenlerimle hep gurur duyuyorum Allah onları başımızdan eksik etmesin ve unutmayınki orası bi lisedir anaokulu zamanı çoktan geçmiştir.

 6. durun tahmin edeyim okul müdürü birilerinin kuyruğuna basmış olmalı, muhtemelen siyasilerden birisinin muhtemelen ilçe başkanı il başkanı veya ilçe başkanının işini yapmıyordur. tabii çocukda 45-50 gün devamsızlık vardır. kızım-oğlum bu kadar zaman nerelerde sürttün demezler, okul müdürüne ve idarecilerine bulaşırlar.

 7. sevgili müdür ve müdür yardımcıları..burdan okunduğunda bile anlaşılıyor..
  kim bilir hangi kodamanın yada kendini hak v e adalet yanlısı gören bir partilinin çocuğunu sınıftan geçirme kiçin çabalamadınız..
  fethullah der ki;
  maairefe,mülkiyeye sızınız..
  :))))

 8. bırakın bu kişileri ve kurumları karalama kampanyalarını.. talimatla, asılsız iddalarla bu işler olmaz, mahkemeler var, denetimler,, her şey çıkar ortaya nasılsa… kimbilir kimlerin (!) menfaatine dokunulmuştur… ya birilerini geçireceksiniz ya da birilerinin devamsızlıklarını sileceksiniz denilmiş, dedikleri mevzuata uygun görülmeyince, makam(!) mevki ve konumlarını kullanarak bu tür işlere girişmişlerdir… 🙂 Okul yöneticilerinin kaderi 🙂 Allah adildir, Mahkeme-i Kübra’da hesap verilecektir mutlaka :))

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here