Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Vedat Çolak ile Hassa ilçesinde konuşlanan güvenlik görevlilerin ateş açması sonucunda ölen köylülerden Mustafa Fil ve Ali Dalmış’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Lekesiz ve Çolak’tan taziye ziyareti
Vali Lekesiz ve Çolak’ın taziye ziyareti sırasında, yanlışlıkla açılan ateş sonucu kekik toplarken ölen Ali Dalmış’ın resmi nikahlı eşi Ayşe Dalmış ve birlikte yaşadığı Esma Kaya sinir krizi geçirdi. Ayşe Dalmış, eşinin evin geçimini sağlamak amacıyla kekik toplayarak sattığını anlattı.
Ölen Mustafa Fil’in kızları Filiz ve Emine Fil de taziye ziyareti sırasında baygınlık geçirdi. Fil’in yakınları, gazetecilerin fotoğraf çekmesine tepki gösterdi. Hayat Valisi Lekesiz, Hassa Kaymakamı Harun Başıbüyük’ten olayla ilgili bilgi aldı.
Olayda yara almadan kurtulan İbrahim Yalçın (60) da silah sesleri üzerine bulunduğu yerden kaçarak kurtulduğunu söyledi. Arkadaşlarıyla erken saatlerde kekik toplamak amacıyla Çardaklı Yaylası’na gittiklerini belirten Yalçın, ”Kekik topladığımız sırada bir anda silah sesi duydum. Hemen yere yatarak saklandım ve daha sonra kendimi yakında bulunan dereye attım. Uzun süre bulunduğum yerden çıkmadım. Bir süre sonra da sürünerek olay yerinden uzaklaşıp eve gittim. Diğer arkadaşlarımın o anda ne yaptığını bilmiyorum. O anda kimin ne için ateş açtığını anlayamadım. 2 arkadaşımın öldüğünü, diğerinin de yaralandığını evime gelince öğrendim. Ölen arkadaşlarım için çok üzüldüm” diye konuştu. Yalçın, olayla ilgili olarak İlçe Jandarma Komutanlığı, daha sonra adliyede Cumhuriyet Savcılığı’na ifade verdiğini, ardından serbest bırakıldığını kaydetti. Hassa’nın Dedemli köyü Şekerim Deresi mevkisinde konuşlanan güvenlik görevlileri, terörist sanarak açtıkları ateş sonucu kekik toplayan vatandaşlardan 2 kişi ölmüş, bir kişi de yaralanmıştı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + seventeen =